Když v roce 2003 Jan Řežáb stavěl první bytový dům, o energetické úspornosti či šetrnosti k přírodě se příliš nemluvilo. Touha zkoušet nové věci ho vedla k tomu, že již jeho první projekt o pouhých třech bytech měl teplovzdušné větrání s rekuperací.
„Začátky byly těžké, musel jsem studovat knihy s příklady z Německa a Rakouska, protože v ČR vůbec nebyly dostupné odborné materiály. Dům jsem původně stavěl pro sebe jako rodinný dům, ale pak jsem se rozhodl jej rozdělit na 3 byty, založit společnost JRD a raději investovat do dalších projektů a pustit se do rozvoje oboru udržitelného developmentu,“ říká Jan Řežáb, majitel a zakladatel JRD.
Od tří bytů k energeticky pasivním čtvrtím
Časem se JRD posunula k náročnějšímu standardu – výstavbě energeticky pasivních bytů. První energeticky pasivní byty postavila v Dolních Měcholupech. Společnost se úspěšně rozrůstala a začala tvořit první komplexy pasivních bytových domů po vzoru světových „ecocity”, která v ČR zatím neexistovala. Klade velký důraz na zdravé bydlení i ohleduplnost k životnímu prostředí.
Zatím posledním projektem, který společnost zkolaudovala, je Císařská vinice – rezidenční areál dvou bytových domů o 69 bytových jednotkách a 7 rodinných domech. Právě v tomto projektu se schází většina promyšlených technologií. Nechybí zde stropní chlazení a vytápění s aktivací betonového jádra, které je příjemnější, zdravější a energeticky šetrnější než klasická klimatizace.
Císařská vinice, Praha
Od střešních panelů k energetice
Již od svých raných projektů se JRD zaměřuje na to, aby bytové domy byly energeticky co nejsoběstačnější, a proto se na řadě z nich nachází fotovoltaické panely. Nedílnou součástí JRD se tedy přirozeně stala i energetika, která je zaměřená na obnovitelné zdroje. V portfoliu tak má nejen solární, ale i větrné elektrárny.
Větrný park Václavice, který provozuje energetická divize JRD Energo.
Revoluční zpracování odpadu plazmovým zplyňováním
Protože až dvě třetiny odpadu pochází ze stavebnictví, JRD se zaměřila také na zpracování odpadu. V rámci společnosti Millenium Technologies se zabývá plazmovým zplyňováním odpadu, revoluční technologií, která na jedné straně ekologicky likviduje široké spektrum odpadu a na straně druhé slouží jako zdroj čím dal cennější energie a materiálů. Loni společnost představila reaktor pro plazmové zplyňování 4. generace, který je po třech prototypech plně využitelný ke komerčnímu provozu. Tento reaktor je schopný zpracovat až 500 kg odpadu za hodinu.
Reaktor na plazmové zplyňování odpadu. Nachází se ve vědecko-technickém parku v Dubé u České Lípy.