Celých pět let jsem byla jedinou českou poslankyní ve výboru pro kulturu a vzdělávání. Zde jsem hájila zájmy našich studentů, učitelů, škol nebo památkářů. Vzdělaná mládež a učitelé s rozhledem a společenskou prestiží jsou nadějí pro naši budoucnost. Snažím podporovat učitele a prosazovat, aby se zvýšila prestiž jejich povolání. Jsou základem pro dobré vzdělávání. Evropský parlament požaduje trojnásobné navýšení rozpočtu na program Erasmus, díky kterému se otevírá možnost zahraniční zkušenosti pro 12 milionů účastníků, žáků i učitelů.

V dalším období budu usilovat o členství v zemědělském výboru, kde momentálně také není žádný Čech. Moc mě těší podpora bývalého ministra zemědělství, mého stranického kolegy Mariana Jurečky, který na tuto moji iniciativu reagoval takto: „Potřebujeme poslance v zemědělském výboru Evropského parlamentu. Jsem si jistý, že Míša má velké zkušenosti, původně je zahradní architektka a krajinářka a za naše zemědělce bude bojovat jako lvice." 

Budu zde prosazovat zájmy českých zemědělců. To znamená netrestat velké zemědělské podniky a zároveň více podpořit malé a střední zemědělce. KDU-ČSL bývá označována za stranu venkova a moje původní profese je zahradní architektura a krajinářství. Věřím, že v dalším mandátu se mi podaří zúročit obojí . Chci aktivně podpořit české zemědělce v EU. Chci pomoci s tím, aby se do naší zemědělské krajiny vrátilo to, co jí chybí – rozmanitost a voda.

Naše země nemá aktuálně v Evropě nejlepší politickou pověst a za to bohužel mohou politici. Česká republika musí být v EU spolehlivým partnerem. Když jsme odhlasovali ne migračním kvótám (a já jsem proti nim taky hlasovala, protože nefungují), tak jsme se zavázali k dobrovolné solidaritě, kterou bychom měli plnit. To je také můj politický důvod, proč jsem přišla s iniciativou na přijetí nedoprovázených dětí z řeckých uprchlických táborů, které žijí bez rodičů a životní perspektivy.

Díky tomu pak můžeme sebevědomě vyjednávat lepší podmínky pro naše řidiče kamionů, zemědělce a spotřebitele.

Český průmysl, výrobky, česká nápaditost a kreativita mají stále vynikající renomé. Na tom chci nadále stavět, když budu usilovat o rovné podmínky pro naše podnikatele na vnitřním trhu.

Na politické úrovni budu bojovat za to, aby se Česká republika dostala z politické izolace. Máme na to být v Evropě úspěšní, chce to jen trochu odvahy.

Michaela ŠojdrováZdroj: KDU-ČSL/archiv

Zadavatel KDU-ČSL, zpracovatel Quo-SB, spol. s r.o.