Chovy, ze kterých pocházejí produkty Maso Jičín, jsou naprosto bez hormonů a antibiotik!
Tvrzení, že je maso plné antibiotik a hormonů, slyšel snad každý. V českém prostředí ale můžeme podobná tvrzení s jistotou označit za nepravdu. Čím je to zaručeno?
Chovy v českém prostředí jsou natolik přísně kontrolovány, že je nemožné, aby na trh pronikly produkty, které obsahují antibiotika a hormony. Jiné to je u masa pocházejícího ze zahraničí. Podle Svazu chovatelů prasat se více jak 50 % vepřového dováží, a to ze zemí, kde je míra používání antibiotik poměrně vysoká. Obecně lze říci, že se v nejvyšší míře používají v jižních státech jako je Španělsko, Itálie či Kypr. Nejméně se používají naopak v severských státech, kdy jde příkladem Norsko nebo Švédsko. Česká republika tento trend následuje a můžeme se pochlubit nižší spotřebou, než je tomu v Německu, Polsku či Belgii, což jsou země, odkud je k nám maso dováženo nejčastěji.
„Spotřebitel by měl sledovat přesný původ masa a řídit se označením na obalu, kde musí být uvedeno, odkud maso pochází. Jestliže při nákupu sáhnete po výrobku pod označením Česká potravina, je zaručeno přísnými českými kontrolami, že si kupujete výrobek bez antibiotik a hormonů,“ vysvětluje Karel Čeřovský, jednatel společnosti Maso Jičín.
Antibiotika se používají především při infekcích ve velkochovech. V České republice se používají pouze jednorázově při odstavení selat, kdy jsou mladá selata náchylná k nemocem. Jedná se tedy o zvířata velmi raného věku.
Hormony můžeme rovnou vyloučit. V českém prostředí se k urychlení růstu nepoužívají. Za velmi efektivním a rychlým nárůstem váhy stojí šlechtění zvířat a kvalita krmení. „Maso dodávané pod značkou Maso Jičín pochází převážně z chovů, kde se v plemenitbě používá masné plemeno duroc. Jedná se o plemeno, které zaručuje velmi vysokou kvalitu masa s vysokým podílem osvalení,“ podotýká Čeřovský.
Čím je plemeno prasete duroc speciální? Pro chov určený na produkci masa je vhodný především díky dobré růstové schopnosti a tvorbě svaloviny. Plemeno je možné vykrmovat do vyšší porážkové hmotnosti, aniž by docházelo ke zhoršení kvality masa (bez zbytečného ztučnění). Všechny důležité části prasete jsou dobře osvalené. Navíc i kvalita masa je velmi vysoká. Jateční tělo zvířete rozdělujeme na masité, tučné a méněcenné. Průměrný denní přírůstek se u tohoto plemene pohybuje kolem 900 gramů. Na 1 kilogram přírůstku je spotřeba krmiva 2,7 kilogramu. Za vysokou kvalitou masa stojí dobrá konverze živin a vyšší denní přírůstek.