Jedním ze stěžejních projektů Česko-německého kulturního jara 2017 jsou architektonické intervence a participace ve veřejném prostoru. V Ústí nad Labem dojde k úpravě proluky mezi dvěma panelovými domy na Masarykově ulici. Zdejší dosud spíše bezprizorní plácek bude přeměněn na originální dětské hřiště – a to se zapojením veřejnosti. Studentské workshopy či besedy s berlínskými architekty jsou jen ukázkou toho, jak je možné přemýšlet o Ústí jinak – Pod vedením architektů Adama Wlazela a Kateřiny Vídenové (MAK!) se třeba můžete osobně zapojit do dokončování nového dětského hřiště, a to 13. května od 10:00 do 18:00 hodin.

Zdroj: Goethe-Institut

Workshop s architekty MAK. Foto Pavlína Jáchimová, Goethe-Institut

OD ČESKÝCH BRATRŮ K NĚMECKÉ KÁVĚ

V roce 1737 založili pobělohorští uprchlíci z Čech na území dnešního Berlína vlastní vesničku, Rixdorf. Existuje dodnes a je součástí moderní a velmi dynamické berlínské čtvrti Neuköln – místa, kde dnes žijí jak Němci, tak třeba i lidé z Íránu, Libanonu či Palestiny. Pestrá směsice obyvatelstva vytvořila i specifickou rixdorfskou kuchyni, která během „jara" zavítá do Plzně: Mobilní gastro stánek RIXBOX se od 11. do 16. května představí přímo na Lidickém náměstí, kde nabídne třeba pravou berlínskou kávu a pokrmy, které právě teď v německé metropoli „frčí".

Zdroj: Pavlína Jáchimová, Goethe-Institut

Rixbox. Foto Pavlína Jáchimová, Goethe-Institut

CESTY ZA SOUČASNÝM NĚMECKÝM UMĚNÍM

V rámci Česko-německého jara připravili organizátoři historicky první výstavu německého umělce Gerharda Richtera ve střední Evropě. Ta se uskuteční od 26. dubna do 3. září v pražské Národní galerii a představí jednoho z nejvlivnějších (a také nejdráže prodávaných) malířů poválečné éry, který je mnohými kritiky označován za nejvýznamnějšího žijícího umělce.

Zdroj: Goethe-Institut

Betty. Obraz Gerharda Richtera. Kolín nad Rýnem, Museum Ludwig

6. června 2017 se z Ústí nad Labem vypraví speciálně potištěný vagon Česko-německého kulturního jara, a to nejen na výstavu Gerharda Richtera, ale také na výstavu Eberharda Havekosta v Galerii Rudolfinum a rovněž na prohlídku pražského Goethe-Institutu. Cesta i program jsou pro obyvatele Ústí nad Labem zdarma, kapacita je ovšem omezená: přihlásit se můžete u paní Adély Machové z Fakulty umění a designu UJEP (adela.machova@ujep.cz).

Přehled všech akcí Kulturního jara najdete na webových stránkách www.de-tsch.eu.

Co je Česko-německé kulturní jaro?

Česko-německé kulturní jaro 2017 je přeshraniční kulturní iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.

Zdroj: Goethe-Institut