Od 11. do 27. května se do Galerie Vaňkovka vrací soutěž pro talentované studenty českých a slovenských středních a vysokých škol CS.KOMIKS. A je to návrat ve velkém stylu – jedná se v historii soutěže o 4. ročník a dosud největší prezentaci studentských prací. Odborná porota jich letos posuzovala 68, na výstavu vybrala reprezentativní kolekci, díky které mají studenti výjimečnou příležitost představit se široké veřejnosti. „Společná soutěž českých a slovenských studentů je pro obě strany nepochybně obohacující – umožňuje širší a zajímavější srovnání a také možnost navazování osobních kontaktů. Proto věřím, že i díky studentské soutěži CS.KOMIKS bude česko-slovenská scéna kvalitnější a ještě pevněji provázaná,“ říká předseda poroty Tomáš Prokůpek.

 Studentské příběhy na jedné až čtyřech stranách jsou opravdu pestrým čtením na témata tajemná, vážná i veselá – najdeme zda například komiksově ztvárněnou úvahu o tom, že být jiný neznamená být špatný, nebo jemnou kresbou vyjádřené niterné pocity při onemocnění zraku. Příjemným překvapením je teprve patnáctiletý vítěz slovenské části soutěže Bohuslav Argaláš a jeho vyprávění o dvou sourozencích, kteří přijedou navštívit svou babičku. Zbytečně se bojí nudy: čerstvá vdova se dala na dráhu vynálezkyně a chová různé nebezpečné bytosti, její byt je plný prapodivných mechanismů, robotů a klonů.

 Spolu se soutěží CS.KOMIKS bude ve Vaňkovce k vidění i výběr z prací dvou profesionálů a výrazných osobností českého a slovenského komiksu - Jaromíra 99 a Branko Jelinka. Na výstavě nebudou chybět jejich kreslení hrdinové – Emil Zátopek a Oskar Ed, stejně jako samotní autoři, kteří přislíbili účast na slavnostním zahájení v pátek 11. května od 16 hodin. Na zahájení vystoupí i EN.DRU, vokální virtuóz a několikanásobný mistr republiky v beatboxu, kterého doprovodí kreslířskou improvizací Tomáš Kučerovský.

 Celodenní doprovodný program je připraven také na sobotu 19. května. Od deseti hodin se ve Vaňkovce budete moci potkat s živými komiksovými postavami, soutěžit o ceny, dopoledne se bavit při tvorbě kreslených příběhů spolu se studenty Univerzity Tomáše Bati, ve 14 hodin se potkat s šéfredaktorem ABC Zdeňkem Ležákem, soutěžit o komiksový speciál ABC a také se dozvědět víc o historickém komiksu, kterému se jako autor věnuje (představuje například Karla IV. jako superhrdinu). Odpolední finále od 15 hodin bude patřit členům kreslířské skupiny Hearts of Creation, kteří představí svoji individuální tvorbu a společně během 120 minut vytvoří maxi obraz.

Zdroj: ECE Projektmanagement Praha s.r.o.