Index PX, který v lednu dosáhl letošního maxima na úrovni 1.142,95 bodu, se 18. března propadl na 690,37 bodu. Důvodem byly masivní výprodeje na globálních trzích související s šířením koronaviru. V první polovině března ztratila řada blue chips titulů, aby se ve druhé polovině měsíce některé z nich opět vzpamatovaly pod vlivem záchranných akcí ze strany centrálních bank a státních pokladen.

Už v dubnu index PX umazal část ztrát z předchozího měsíce, kdy se k 30. dubnu vyšplhal na 873,17 bodů, v květnu znovu překonal hranici 900 bodů a během června se pak pohyboval okolo 930 bodů.

Zdroj: Objem akciových obchodů a index PX – březen 2020. Zdroj: Pse.cz

Zdroj: Objem akciových obchodů a index PX – duben 2020. Zdroj: Pse.cz

Ekonomika zamíří do recese

Pro většinu světových ekonomik je pro rok 2020 predikován hospodářský pokles. Jeho závažnost bude podle expertů záviset na rychlosti uvolňování omezujících opatření i rychlosti vývoje vakcíny proti koronaviru.

Příjemným překvapením byl pro akciové trhy výsledek nezaměstnanosti v USA za měsíc květen.   Ani nezaměstnanost v eurozóně ještě nenapovídá o recesi, která podle analytiků z ČSOB v Evropě započala už v prvním kvartále. Evropská nezaměstnanost na konci května dosáhla 6,7 %, a to nejen díky státním opatřením, ale pravděpodobně také z důvodu nedoběhnutých výpovědních lhůt.

Jaký bude vývoj na akciových trzích?

Při nástupu medvědího cyklu na akciovém trhu můžeme rozpoznat tři fáze. Tou první je prudký pokles akcií a panické výprodeje. Následuje vstup investorů, kteří akcie nakupují ve výprodejích a díky nimž trh koriguje předchozí propad. Ve třetí fázi již dochází k pomalému poklesu zároveň se zhoršováním fundamentálních dat.

Tři fáze medvědího trhu

Zdroj: Realinvestmentadvice.com

Pokud se ale podíváme na vývoj indexu S&P 500, od březnového propadu vzrostl rekordně rychle. Po historicky nejdelší fázi býčího trhu poklesl ze svého historického maxima o 34 %, aby následně opět posílil a dostal se na hodnoty ze začátku roku před počátkem koronavirové krize.

Zdroj: Vývoj indexu S&P 500. Zdroj: CNBC.com

Centrální banky zareagovaly na pandemii bleskovým snížením úrokových sazeb, případně novými programy kvantitativního uvolňování (co dalšího udělaly centrální banky pro podporu států si můžete přečíst zde). Díky tomu se výnosy z dluhopisů dostávají velmi nízko. Přes snižující se výnosy z dividend i zmražení výplat dividend u bank a dalších společností, zůstávají akciové tituly z pohledu dlouhodobých výnosů pro investory zajímavější.  

Bankovní tituly bez dividend

Česká národní banka vydala „silné doporučení", aby banky nevyplácely dividendy. V červnu guvernér Jiří Rusnok oznámil, že toto doporučení je platné až do konce letošního roku. Zda bude možno vyplatit dividendy posoudí banky v příštím roce na základě vývoje ekonomiky i aktuální kapitálové vybavenosti.

Investoři do českých bankovních titulů, pro něž je pražská burza zajímavá především díky příjemným výnosům z dividend, si tak budou na dividendy muset ještě chvíli počkat. Naproti tomu ČEZ vyplatí dividendu ve výši 34 korun za akcii, a tak mezi akcionáře rozdělí 18,3 miliardy korun z loňského zisku.

Pandemie a související lockdown změnily jak návyky spotřebitelů, tak globální trh. Napříště bude tedy záležet i na sektorovém rozložení portfolia – v tomto okamžiku je protichůdná tendence sektorů zjevná především v oborech zdravotnictví v porovnání s těžbou ropy.

Jednou z nejzajímavějších investičních příležitostí na burze v Praze zůstávají akcie Avast. Zaměstnavatelé byli nuceni zvyknout si na práci z domova, a tak poptávka po produktech Avastu zřejmě dále poroste.

Klíčová bude státní podpora

Banky se budou muset vypořádat s dopadem odkladu splátek úvěrů a v budoucnu i s tím, že řada dlužníků nebude schopná úvěry splácet vůbec. Už po březnovém propadu obrátila sentiment investorů politika centrálních bank a vlád, které podporují banky při poskytování úvěrů. U nás jsou příkladem záruční programy s názvem COVID.

Moneta Money Bank má na celkovém počtu schválených žádostí v rámci programů COVID II a COVID Praha desetiprocentní podíl. Celkově podnikatelé u monety požádali o úvěry se státní zárukou ve výši 1,81 miliardy korun. Česká spořitelna ze skupiny Erste má na základě smlouvy s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou v rámci COVID III připraveny finanční zdroje pro zasažené podniky ve výši 36,4 miliardy korun, Komerční banka avizovala připravenost poskytnout úvěry až do výše 40 miliard korun.

Přinese obava z druhé vlny viru další výprodeje?

Nejnovější zprávy ze světových burz ukazují, že se trhy začínají rychle vzpamatovávat. Americký trh táhne Tesla a pro investory se ukazuje být znovu atraktivní i burza v Hongkongu.

Ve světě je již více než 13 milionů lidí nakažených koronavirem, na mnoha místech se objevují nová ohniska nákazy. Investoři se obávají druhé vlny, na řadě míst už o ní pravděpodobně můžeme hovořit nyní. V případě rychlého šíření hrozí státům s velkým počtem nakažených pacientů kolaps zdravotního systému.

Je tedy možné, že obava z druhé vlny s sebou přinese další výprodeje. Finanční tituly čelí vyšší volatilitě, s ohledem na nejistotu ekonomických dopadů pandemie. Po jejím skončení ale bude třeba znovu nastartovat ekonomiku, což s sebou ponese nemalé investiční výdaje. S horšími hospodářskými výsledky za druhý kvartál už investoři počítají, a tak mohou být překvapeni pouze pozitivně.