Oranžové náklaďáky se sněhovými radlicemi, sněžná fréza nebo stroj, který pomáhá silničářům odstraňovat staré pařezy. Především kluci možnost usednout za volant mohutného automobilu a pořádně zatroubit rozhodně ocenili. Připravený byl i skákací hrad nebo labyrint dětského světa. A dlouhá fronta stála u uměle navršeného kopce sněhu, na jehož vršku dva silničáři téměř nestíhali odbavovat zájemce o svezení na bobech.

Zdroj: Zadavatel.

Oblíbenou akci Mladý cestář, na kterou dorazily více než čtyři stovky dětí, pořádali chrudimští silničáři už po jedenácté. „Ohlasy jsou hodně pozitivní,“ potvrzuje vedoucí chrudimského cestmistrovství a duchovní otec celé akce Jiří Mašík. „Školky to kvitují, chodí nám i děkovné maily, děti nám i dodatečně malují obrázky. Učitelky nám říkají, že i po návštěvě u nás s dětmi rozebírají to, co tady viděly, mluví i o té naší profesi, což je samozřejmě dobře,“ pokračuje.

Den otevřených dveří vnímá jako velmi přínosný i šéf krajských silničářů Miroslav Němec, který se ho účastní pravidelně. Spojuje ho přitom s blízkým projektem Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje, jehož je Správa a údržba silnic Pardubického kraje partnerem. „Ten je postavený i na takto malých dětech, kterým se snažíme vštípit určité návyky, aby třeba neházely odpadky do silničních příkopů a do okolní přírody. A tohle je jedna ze součástí projektu. Nehledě na to, že i my budeme potřebovat jednou za sebe náhradu a tímhle si ji také pěstujeme,“ dodává s úsměvem Němec.

Zdroj: Zadavatel.

Do chrudimského areálu se jako každoročně těšil i senátor a první náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš. „Tady člověk doslova omládne,“ usmívá se. „Dětem se to tady líbí, baví se a navíc se zábavnou formou seznámí s tím, jak se staráme o silnice a jakou k tomu používáme techniku. Kdybych byl znovu malý kluk, tak by mě tady asi nejvíc bavila ta velká auta, tím spíš, kdyby mě pustili do kabiny,“ svěřil se Michal Kortyš.

Zdroj: Zadavatel.

Silničářské stroje ale nezajímaly jenom kluky z mateřinek. Ve frontách před otevřenými kabinami se tlačily i holčičky. „Jezdíme sem pravidelně a vždycky se sem moc těšíme. Pro děti je to velký zážitek,“ potvrzuje ředitelka Mateřské školy Nasavrky Ilona Řezníčková. „Je to fakt paráda, děti si mohou prolézt veškerou techniku, líbí se jim i ukázky, doprovodný program, muzika, občerstvení. Děti jsou z toho nadšené.“ Ředitelka do areálu chrudimské Správy a údržby silnic Pardubického kraje přivezla více než padesátku dětí, ve školce zůstaly jenom ty nejmenší, tříleté. 

Zdroj: Zadavatel.