Probíhat bude od začátku května do konce září na 15 místech prostřednictvím venkovních výstavních panelů věnovaných Vilému z Pernštejna a počátkům renesance. Po zaregistrování prostřednictvím QR kódu získají soutěžící za správné odpovědi určitý počet virtuálních grošů. Po navštívení všech 15 míst a správném zodpovězení otázek bude mít soutěžící pohromadě tu správnou sumu k naplnění Vilémovy truhly.
Pernštejnská truhla - v roce 2019 zrestaurována
Pravá Vilémova truhla skutečně existuje
„Je to vlastně jediná dochovaná součást pozdně gotického mobiliáře pardubického zámku. Truhla sloužila jako důmyslný středověký trezor uchovávající nejvýznamnější listiny, smlouvy, zlato a cennosti, vždyť několik generací Pernštejnů patřilo k nejbohatším rodům u nás,“ říká za organizátory Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje. Truhla je sice prázdná, ale i tak velmi cenná. Podle průzkumu byl dub na její výrobu pokácen přibližně před 530-540 lety. Tesař truhlu s kmene vydlabával, používal jeden nástroj a byl pravák. V roce 2019 byla kompletně zrestaurována a při výjimečných příležitostech je možné se objednat na její prohlídku. Ta bude také jednou z cen pro výherce soutěže.
pražský grošpražský groš
Pravidla soutěže
Hráč se připojí do soutěže naskenováním QR kódu umístěném na libovolném z 15 panelů a zadáním e-mailové adresy při výběru odpovědi na otázku. Groše za správné odpovědi se budou přičítat automaticky k dané adrese. Místa lze navštívit v libovolném pořadí a na otázky lze odpovídat i opakovaně (až do správné odpovědi).
Hra bude ukončena 30. 9. Kdo do té doby zodpoví všech 15 otázek a dosáhne tak správného celkového počtu grošů, bude zařazen do slosování o ceny od pořadatelů. Výsledky soutěže budou vyhlášeny 28. října u příležitosti výlovu Bohdanečského rybníka.
Místa, kde naleznete informační panely s QR kódem:
1. Kunětická hora, hradní nádvoří
2. Litice, nádvoří hradu
3. Zámek Litomyšl, nádvoří zámku
4. Zámek Pardubice, nádvoří zámku
5. Pardubice, Komenského náměstí, Krajský úřad
6. Pardubice, Pernštýnské náměstí, radnice
7. Pardubice, náměstí Republiky, zvonice
8. Pardubice, třída Míru, před ČSOB
9. Pardubický pivovar, Palackého ul., před vchodem
10. Lázně Bohdaneč, Masarykovo náměstí, u radnice
11. Lázně Bohdaneč, hráz Bohdanečského rybníka
12. Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem
13. Lanškroun, u vstupu do radnic
14. Chrudim, Resselovo náměstí
15. Moravská Třebová, nádvoří zámku
Podrobnosti a informace o dalších aktivitách projektu 500 let renesance ve východních Čechách najdete na webu: vilem500.cz