Co to je ten melanom a jak vzniká?
Melanom je nádor, který vzniká z pigmentových buněk – melanocytů. Patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, protože má schopnost tvořit velmi brzy další vzdálenější ložiska – metastázy. U většiny nemocných vzniká melanom na zcela normálně vyhlížející kůži. Objeví se skvrna, která se od zdravé tkáně liší jen svým zbarvením. U zbylé skupiny nemocných vzniká melanom v již existující pigmentové lézi, např. v „mateřském“ znaménku, které může být na kůži mnoho let. Proto je třeba znaménka pravidelně kontrolovat a jakékoliv změny velikosti, tvaru či barvy konzultovat s kožním lékařem.  Zvlášť velkou pozornost je třeba věnovat znaménku, které svědí, nebo když je lehce zranitelné a krvácí. 

Zdroj: Zadavatel.
www.pathology.cz

Jsou někteří lidé více ohrožení? Například děti?
Je známo, že mezi rizikové pacienty patří především lidé se světlou kůží a sklonem k tvorbě pih nebo ti, kteří se v dětství, dospívání nebo v dospělosti opakovaně spálili na slunci. Pokud se kůže dítěte opakovaně spálí, existuje větší riziko vzniku nádoru v dospělosti. Častěji se melanom objevuje u žen a to především na obličeji a dolních končetinách, méně často u mužů, obvykle na hrudníku.

Může být melanom dědičný?
„Samotný melanom dědičný není, ale mohou být dědičné změny v genech, které významně zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění. Pro srovnání – v naší populaci je celoživotní riziko vzniku melanomu 1-1,5 %, avšak u osob, které mají dědičné genetické změny, se toto riziko zvyšuje až na 58-92 % a také se zvyšuje riziko vzniku jiných nádorových onemocnění (např. rakovina slinivky nebo nádory prsu). U pacientů s diagnózou melanomu v mladším věku nebo osobám, v jejichž rodinách se vyskytuje melanom ve více generacích, může být doporučeno vyšetření v ambulanci klinického genetika a testování na přítomnost těchto dědičných genetických změn. Lékař pak navrhne preventivní pravidelná vyšetření“, říká MUDr. Nina Dvořáčková, lékař ambulance klinické genetiky Genetika Ostrava s.r.o.

MUDr. Nina Dvořáčková, Klinický genetik Genetika Ostrava s.r.o.Zdroj: Zadavatel.MUDr. Nina Dvořáčková, Klinický genetik - Genetika Ostrava s.r.o. Autor: Zadavatel.

Jak se můžeme chránit?
Nejdůležitější prevencí je, samozřejmě kromě vyvarování se nadměrného vystavování kůže UV záření a používání opalovacích krémů s UV faktorem, pravidelně provádět samovyšetření pokožky a jednou ročně si nechat znaménka prohlédnout dermatologem. Podezřelé znaménko je nutno chirurgicky odstranit a zaslat na vyšetření do laboratoře. Pokud je melanom zachycen v raném stadiu, kdy melanom neprorostl příliš do hloubky, má pacient vysokou naději na úspěšnou léčbu.Zdroj: Zadavatel.

www.geneticka-ambulance.cz