Čím je způsobeno, že ve chvíli, kdy se přihlásí podzimní chladnější týdny, začnou lidé kašlat a smrkat a objevuje se ve větší míře nachlazení?

Důvodů je několik. Mikrobům vyhovuje chladnějším počasí, lidé se ve větší míře sdružují, protože se po prázdninách a dovolených vrací do škol a zaměstnání, v hromadné dopravě jezdí více cestujících, začne se chodit více na akce do vnitřních prostor, jako do divadel, kin apod. A samozřejmě mají na každého vliv i výkyvy teplot, kdy bývá večer a ráno výrazně chladněji než přes den, a tak lze snadněji prochladnout. To zvyšuje náchylnost sliznic k tomu, aby se na nich více rozmnožili mikroby.

Zdroj: www.kitl.cz
prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., přednostka Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK    

Kolik takových nachlazení je normálních pro zdravého člověka a kdy už půjde o něco vážnějšího?

Mít dvě až tři respirační infekce do roka je normální. Pokud se jich objeví větší množství, už je potřeba hledat příčinu. Těch může být hodně. Například z nejrůznějších důvodů oslabený imunitní systém, může to být i alergie, která zvýší náchylnost sliznic k infekcím apod. Poradit se s lékařem a hledat příčinu by měli lidé, pokud se u nich objeví více než tři infekce ročně a navíc závažnějšího charakteru, třeba zápal plic, zánět vedlejších dutin nebo infekce středouší.

Lze nachlazení a infekcím předejít například zvýšením přísunu vitamínů na podzim a v zimě?

Trávíme většinu života v uzavřených místnostech, nemáme příliš možností a času věnovat se zdravému stravování a přes den jíme zejména ve školních jídelnách, závodních stravovnách, je proto smysluplné přes zimu zvýšit příjem vitamínů, zejména těch ze skupiny D a C. Náš imunitní systém je geneticky determinovaný, ale můžeme ho posílit a trénovat. Tréninkem míním například očkování, vystavení se přiměřeně různým infekcím v dětském věku, je dobré se pravidelně věnovat fyzické aktivitě a dostatečně spát. Nad rámec běžného stravování lze používat i doplňky stravy.

Jak si vybrat vitamíny nebo doplňky stravy?

Zdroj: www.kitl.cz
Zázvorové kapsle na podporu imunity Kitl Eligin BIO

Nejvhodnější je samozřejmě doplnit vitamíny v přirozené formě, teda konzumovat ovoce nebo zeleninu, protože jsou obvykle v lepší chemické vazbě s dalšími komplexními látkami, než syntetické preparáty. Tedy dát si denně jablko nebo mrkev, je ideální. Ale má to své limity. V ovoci a zelenině je vitamínu jen velmi malé množství a navíc se to množství proměňuje, a tak byste museli každý den spořádat jablek hned několik. Navíc u kupovaných produktů nikde nevíte, kolik je v nich pesticidů nebo jiných toxických látek. Takže je kolikrát lepší si vzít 100 mg tabletu kyseliny askorbové, tedy syntetického vitaminu C. Totéž lze konstatovat i třeba při vaření čaje z koupeného zázvoru nebo šípku, vylouhujete z něj pouze málo prospěšných látek a k tomu také možná trochu pesticidů a plísní. I proto je lepší přidávat doplňky stravy. Například já sama užívám Eligin, což je extrakt ze zázvoru pěstovaného v ekologickém zemědělství na Jávě. Sama jsem se na jeho vývoji podílela, tak aspoň vím, že v každé kapsli je opravdu to, co jsme tam chtěli mít. 

Zdroj: www.kitl.czZdroj: www.kitl.cz
Indonésie, zdroj BIO zázvoru v kapslích Eligin

Proč jste vsadila při vývoji doplňku stravy právě na zázvor. Je něčím zvláštní?

Zázvor prověřily zkušenosti lidových léčitelů, kteří jej používají už po tisíciletí. A vlastně jsem jej vyzkoušela i na sobě, v podobě pravidelného užívání zmíněných kapslí doplňku Eligin. A skutečně jsem méně často nachlazená než před tím a podobně jsou na tom i moji známí, kterým jsem produkt doporučila. Ale netvrdím, že je všemocný. My lékaři jsme zvyklí něco potvrdit pouze tehdy, když na to máme dostatečná data. A ta pro žádné doplňky stravy a režimová opatření neexistují.

Zdroj: Youtube

Zdroj: www.kitl.cz
Kitl Eligin BIO extra silný zázvor na podporu imunity. Doplněk stravy.