V polovině června otevřeli sezonu hasiči, když uspořádali víkendové soutěže – soutěž Opavské ligy veteránů a první kolo Moravskoslezského poháru v požárním útoku. Chlebičovští zástupci v MSP se navíc představili v nejlepší formě a jejich úspěch na domácí půdě v podobě třetího místa byl předzvěstí vítězného tažení celou soutěží MSP 2021.

„Komise pro kulturu, vzdělávání a sport obce Chlebičov uspořádala na samém konci června Pohádkové otevírání léta a bylo to přivítání prázdnin jak se patří,“ uvádí starostka obce Zuzana Kašná. V místním areálu Lipjo čekaly na děti soutěže v podobě luštění a znalostí z českých pohádek, za které byli všichni malí soutěžící odměněni. Nechyběl skákací hrad, klaunské vystoupení, malování na obličej nebo šlapací autíčka. A večer proběhlo letní kino.

Následovala další setkání a události, které uspořádaly místní spolky – smažení vajec s klubem seniorů, chovatelská výstava, Myslivecký den, Zahrádkářský večer, Memoriál Alfréda Bitomského s otevřením zrekonstruované budovy na hřišti.

Největší událostí tohoto léta pak byly Dny obce Chlebičov 2021, které pořádala obec Chlebičov ve spolupráci se všemi místními spolky o víkendu 14.-15. srpna. Za nádherného letního počasí přišlo v sobotu do areálu Lipjo Chlebičov velké množství rodin s dětmi, aby odpoledne strávili zábavou – na skákacích hradech, na dětském řetízkovém kolotoči, vodním fotbálkem nebo hitem letošního léta: jízdou na elektrickém býkovi. Na obličej, ale někdy i na nohy a ruce, si děti nechávaly malovat pestré obrázky a pobavily se s klauny na jejich show. „Večer se představila hlavní hvězda slavností – Vašo Patejdl s kapelou – a všichni zavzpomínali na Elán i Fontánu pro Zuzanu. Na závěr to ještě rozjela skupina Kabát revival. Končilo se nad ránem…“, říká starostka obce. V neděli se chlebičovští občané a hosté sešli ke společné modlitbě na mši svaté v kapli Panny Marie Růžencové a po obědě se vraceli do Lipja, kde už zase čekaly atrakce pro děti (tentokrát i koníci k projížďce) a od 15 hodin pak seniory oblíbená a očekávaná Veselá trojka známá z TV Šlágr. Kromě výborné zábavy bylo k dispozici také skvělé občerstvení a o to se po oba dny postaraly všechny společenské organizace obce ve svých stáncích. „Nezbývá než poděkovat všem, kdo se zapojili, i těm, kteří naši akci navštívili. Věřím, že se všichni výborně bavili!“

První podzimní akcí byl Den sportu a zdraví s tradičním během O chlebičovský věnec. I tuto akci, která proběhla 19. září, zorganizovala Komise pro kulturu, vzdělávání a sport obce Chlebičov. Závod odstartoval ve 13 hodin a tím také začala celá událost. Na trať se postavili všichni ti, kteří se předem zaregistrovali, ale také všichni ostatní, kteří přišli a zrovna chtěli závodit. „Začínali jsme dětskými kategoriemi – malé děti běžely 100 m, větší kolem 500. Ženy se postavily na okruh dlouhý zhruba 1.5 km a v hlavní mužské kategorii se závodilo na trati dlouhé okolo 3 km, která vedla okolo obce. Kromě běhání byly připraveny ukázky dalších zajímavých sportovních aktivit – mezitím než pořadatelé připravili výsledkové listiny, se představily Mažoretky Ladies, po vyhlášení vítězů proběhla ukázka a workshop Fotbal bez limitu, což je freestyle fotbal plný triků s míčem, následovala parkurová show a workshop skupiny Freerun Prajzská. Pro děti bylo připraveno malování na obličej, skákací hrad, koloběžky, šlapací autíčka a jiná vozítka, pro všechny bohaté občerstvení a třeba fotokoutek. Přes ne právě příznivé počasí se v parku v Chlebičově sešlo velké množství sportovců i diváků, dokonce se – díky závodníkům z Polska – jednalo o akci mezinárodní.

Zdroj: Obec Chlebičov

A co je v Chlebičově dále v plánu? V pátek 1. října se koná Hasičská slavnost, na které oslaví vítězství sportovního týmu v letošním Moravskoslezském poháru. V neděli 10. září bude odpust s průvodem a požehnáním vloni zrestaurovaných křížů a odpoledne také drakiáda. Začátkem listopadu zase projde obcí lampionový průvod – zkrátka je na co se těšit!

„Jsem moc ráda, že jsme se mohli společně potkávat, bavit se. Také organizátoři mohou být velmi spokojení a já bych za to ráda znovu poděkovala jak pořadatelům, tak návštěvníkům. Doufám, že se tak jako letní akce vydaří i ty podzimní a srdečně zvu k návštěvě,“ uzavírá Zuzana Kašná