Spousta Čechů se do Chorvatska každoročně vrací, a to nejen díky dobrým zkušenostem a vztahům s místními lidmi. Raději stráví čas na místě, které dobře znají a vědí, že je nezklame. Do země jezdí pravidelně kvůli různorodým možnostem, jak svůj volný čas prožít a užít si ho na sto procent.

Nabízí víc, než jen relax

Řada lidí touží po zážitcích, odpočinku, ale i po něčem plném adrenalinu. Návštěvníci si mohou vybrat mezi oblázkovými nebo kamennými plážemi s hřišti, vodními či zábavními parky. Na plážích najdou spoustu barů, ale také klidné oázy s borovými lesy. Kromě toho tu od časného rána uslyšíte racky a zažijete tu úchvatné východy a západy slunce. Jsou vskutku jedinečné.

LubeniceLubeniceZdroj: CNTB

Pláže patří k nejkrásnějším na světě. Chytat bronz můžete třeba na pláži s hladkými bílými oblázky na ostrově Brač, na Rajské pláži v Loparu nacházející se na ostrově Rabu nebo i na pláži písečné známé pod pojmem Sakarun ležící na ostrově Dugi otok. Převážná část zdejších pláží má modrou vlajku – to znamená, že moře je velmi kvalitní a bezpečné. Téměř 98 % z testovaných 884 pláží odborníci prohlásili, ve vztahu ke koupání, jako vynikající. Určitě i během plavby na moři natrefíte na skryté pláže, které jsou skvělým místem pro romantiky nebo pro ty, kteří se chtějí schovat před okolním světem a chtějí si v klidných oázách dobít baterky.

Jestli nepatříte mezi ty, kteří se brzy ráno uvelebí na pláži a až večer z ní odejdou, máte příležitost vyjít za kulturou. V Chorvatsku je celá řada památek, zřícenin, pevností či malých kostelíků. Cestou bezesporu spatříte řadu exotických květin, ucítíte neodolatelnou vůni linoucí se z restaurací – zdejší gastronomii málokdo odolá.

Chorvatsko je úchvatná země, která doposud skrývá spoustu neobjeveného. Je bohatá na dubové lesy staré pět stovek let, které se rozprostírají mezi horami. Za návštěvu určitě stojí i jezera a řeky, které protékají vnitrozemím. Když už tu budete, určitě navštivte Plitvická jezera a vodopády. Schválně, jestli poznáte povědomá místa, třeba Velký vodopád, kde slavný apačský náčelník Vinnetou zachraňoval „Poklad na stříbrném jezeře“.

DubrovníkDubrovníkZdroj: Ivan Šardi

Nepatříte snad ani do jedné z výše zmíněných skupin lidí? Zálibu máte spíše ve dvou kolech a adrenalinu? I na Vás Chorvatsko myslí. Motorkáři si zamilují klikaté a křivé silnice, cyklisté zase nespočet cyklistických stezek. Třeba Napoleonova horská stezka známá jako Via Adriatica vede z Istrie na jižní část Chorvatska okolo Dubrovníku. Užijí si to tady také horolezci.

Chorvatsko je zkrátka země nepřeberných možností.  Chorvatské turistické sdružení vás proto letos bude informovat o možných zážitcích, příležitostech a destinacích v Chorvatsku. Nezapomeňte, je to „váš život, váš čas, váš zážitek“.


Zdroj: CNTB