První písemná zmínka o Chýnově se váže k roku 981, kdy zde stál pomezní hrad panství knížete Slavníka. Po vyvraždění Slavníkovců se jeho majiteli stávají Přemyslovci. Od roku 1250 patřil Chýnov pražskému biskupství. Za arcibiskupa Arnošta z Pardubic byla tvrz přestavěna na gotický hrad. Roku 1413 se Chýnov dostal z církevního majetku a měnil majitele, až roku 1719 připadl rodu Schwarzenbergů. 1903 povýšil císař František Josef I. městys Chýnov na město a udělil mu znak, který navrhl profesor August Sedláček.

Nabízíme pár důvodů, proč Chýnov navštívit

Chýnov – rodiště a místo působení proslulého secesního sochaře a grafika Františka Bílka (1872 – 1941)

V Chýnově na předměstí najdeme umělcův rodný dům s pamětní deskou. V jeho těsné blízkosti, na pozemku zahrady svého otce, si nechal sochař r. 1898 dle vlastního návrhu vystavět dům s ateliérem „chaloupku“. Dnes je majetkem Galerie hlavního města Prahy a je zde instalována stálá výstava jak sochařského, tak grafického Bílkova díla, v části expozice je představen originální nábytkový komplet pro Bílkova syna a dceru.
Další sochy a náhrobky od Františka Bílka je možné obdivovat na místním hřbitově.

Chýnovská jeskyně – první turisticky zpřístupněná jeskyně v Čechách

Návštěvníkům byla otevřena již v roce 1868. Dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště a prohlídka jeskyně je malou romantickou exkurzí do historie. Nevyniká krápníkovou výzdobou, ale barevností stěn a stropů, kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Tyto dvě horniny se podílely na vzniku pozoruhodných kruhových útvarů na stěnách, tzv. ok. Strmé chodby jeskyně upadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku.

Chýnovská naučná stezka  - příjemná procházka údolím potoka od školy k jeskyni

Jednosměrná cca 4 km dlouhá stezka s 10 zastaveními vás seznámí s historií Chýnova, se sochařem Františkem Bílkem, železničním viaduktem, Chýnovskou jeskyní, lomem Pacova hora a okolní přírodou. První tři zastavení vedou lesoparkem Močítka. Doporučujeme všem věkovým skupinám. – foto most, studánka

Mezi třetím a čtvrtým zastavením narazíte na plácek, který měl v minulosti mnohá využití. Hrávalo se zde divadlo, dokonce v blízkém okolí bylo v roce 1934 vybudováno koupaliště. Voda v koupališti byla ale příliš studená, a tak po několika letech provoz zcela zanikl. Dnes je zde přírodní volejbalové hřiště, vodní nádrž byla zrekonstruována, lavičky, ohniště a dokonce kousek odtud u pěšinky narazíte na studánku. Pokud nechcete pokračovat v naučné stezce, můžete odbočit a další pěšinou se vrátit do Chýnova přímo k vlakovému nádraží.

Kozí farma – nejen kulinářský zážitek

Na kozí farmě v Turovecké ulici čp. 80 je možné si zakoupit produkty z kozího mléka i domluvit si prohlídku provozu.

Velbloudí farma – exotika v Chýnově

V Záhosticích čp. 38 můžete ve výbězích obdivovat velbloudy. Farma nemá, zatím, žádnou pevně stanovenou otevírací dobu. Nefunguje jako zoo, kam se chodí koukat na zvířata. Nabízí vyjížďky na velbloudech a komentované prohlídky pro skupiny. Každou vyjížďku je nutno rezervovat dopředu.

Sportovní areál – sportovní vyžití pro každého

Venkovní bazén 25 m, dětské brouzdaliště, venkovní fitness, možnost pronájmu tenisových a volejbalových kurtů, beachvolejbal, sauna, vířivka, restaurace – to vše čeká na jeho návštěvníky.

Těšíme se na shledanou v Chýnově!

Bližší informace rádi poskytneme v Infocentru, Gabrielovo náměstí 7, 391 55 Chýnov, tel. 381 297 647

Starostka města,  Ing. Andrea Fraitová.