Bydlet přímo pod sjezdovkou přináší neopakovatelnou atmosféru. A právě touto formou vyrážejí za zimním dobrodružstvím stále častěji i stovky Čechů. „Obytná auta v půjčovně jsou v kurzu i nyní v zimních měsících a mnoho klientů, kteří propadli svobodnému cestování v létě, čím dál více vyráží kempovat i v zimě,“ potvrzuje marketingový ředitel HAVEX group Petr Vondráček. Základem není jen zimní vybavení, ale i správná příprava karavanu na zimní dovolenou, například kontrola všech kapalin právě pro zimní období. Pokud jezdíte méně, ověřte si, zda nemáte v nádrži naftu z léta, která by vám mohla v horách zamrznout.
Některé typy karavanů sice disponují i vyhřívanou podlahou, která zajistí, že nafta a voda v trubkách nezamrznou ani při velkých mrazech, se zimní naftou však pojedete na jistotu. Pohodlí v kempu zajistí nezávislé topení. To umožňuje topit, i když motor nejede. Termostat se zase postará o to, aby se v obytné části udržela konstantní teplota. A každý karavanista ví, že nejlepší posezení venku je s plynovým zářičem, který je jedním z nejčastějších doplňků.
„V podstatě je jedno, zda je ve vozech plynové, elektrické, či naftové topení, obytný prostor se na komfortní teplotu poměrně rychle vytopí všemi způsoby. Podstatné ale v zimě je temperovat alespoň na deset stupňů, i když si jdete na celý den zalyžovat,“ vysvětluje Vondráček a dodává: „V opačném případě hrozí, že by mohla zamrznout voda v nádržích. Takové škody jsou nákladné na opravu a dokonale pokazí zážitek z dovolené.“
Vyrazit na lyže obytňákem dává možnost vyzkoušet více středisek v krátkém čase i přizpůsobit se aktuálním sněhovým podmínkám či počasí. Řídit karavan nebo velké auto v zimě vyžaduje své, základem je určitě plynulá jízda bez zbytečného brždění a prudkého zatáčení. „Tipy na místa, kde parkovat a jak si nejlépe užít zimních radovánek, naleznete na cestovatelských webech, případně je možné zeptat se na osobní zkušenost obsluhy při zapůjčení karavanu nebo obytného vozu, jako je tomu například u nás v Hykro.cz,“ doplňuje Vondráček.