Kola se stávají díky rozšiřujícím se sítím cyklostezek stále oblíbenějším typem dopravy, a to i ve městech. Spolu s narůstajícím počtem cyklistů a hodnotou jejich jízdních kol a elektrokol však roste i riziko krádeží. Problém zabezpečení jízdního kola se rozhodla vyřešit společnost Keylog.net z podnikatelského inkubátoru TECHNOLOGICKÉHO CENTRA Hradec Králové. Ta přišla s jedinečným systémem bezpečnostních cyklostojanů.

Zdroj: TECHNOLOGICKÉ CENTRUM Hradec Králové o.p.s.

Na začátku jejich příběhu stála jednoduchá otázka – proč by zabezpečení kola nemohlo fungovat obdobně, jako uzamykání skříněk třeba v bazénu. Tedy myšlenka, chipem zamku, chipem odemknu. Cyklista k zaparkování u cyklostojanu potřebuje jen bezkontaktní kartu (městskou nebo platební), případně mobilní telefon. Ty jsou nosičem digitální identifikace uživatele. A dvířka zmíněné skříňky jsou nahrazena pancéřovým řetězem v ochranném návleku, který není možné překonat žádnými kleštěmi.

Díky fotovoltaickému panelu, který je součástí každého cyklostojanu Keylog, jsou tato zařízení energeticky i konektivitou soběstačná. Technické řešení je ve spojení s pokrokovým IT systémem natolik unikátní, že se jedná o světovou inovaci.

Zdroj: TECHNOLOGICKÉ CENTRUM Hradec Králové o.p.s.

Stojan je odolný vůči útokům vandalů a díky připojení k internetu lze každý stojan neustále monitorovat a sledovat například obsazenost. Tuto informaci mají uživatelé k dispozici v mobilní aplikaci. Cyklisté také jistě ocení jednoduchou a intuitivní obsluhu stojanů. Jak cyklostojan funguje, mohou zájemci vidět na videu umístěném na webových stránkách firmy, případně na sociálních sítích Youtube a Facebook.

Společnost Keylog se dostala svým projektem chytrých cyklostojanů do podnikatelského inkubátoru TECHNOLOGICKÉHO CENTRA Hradec Králové, kde využívá především služby v oblasti poradenství a mentoringu. Díky unikátnosti řešení spadajícího do konceptu Smart City má projekt potenciál oslovit i zahraniční investory a expandovat do celého světa.

Zdroj: TECHNOLOGICKÉ CENTRUM Hradec Králové o.p.s.

Všechny nadějné projekty a podnikatelské záměry se mohou kdykoliv hlásit do podnikatelského inkubátoru TECHNOLOGICKÉHO CENTRA Hradec Králové na www.vyklubejtese.cz.