Jak na škůdce?

Rok 2022 je ve znamení mšic a roztočů (svilušky, vlnovník, aj.). Vyskytují se na paprikách, rajčatech, okurkách nebo i na kopru či na jiných bylinkách.

Mšice na listu paprikyMšice na listu paprikyZdroj: AgroBio Opava

Sviluška chmelová na okurceSviluška chmelová na okurceZdroj: AgroBio Opava

Pro hubení mšic a roztočů během sklizně doporučujeme přípravek na přírodní bázi INPORO Proti mšicím a sviluškám koncentrát. Je na bázi přírodních polysacharidů. Na rostlině vytváří lepivý povlak, který rostlinám neškodí, ale škůdce zahubí. Díky tomu tak funguje na různé typy savých škůdců (mšice, svilušky, puklice, štítenky). Je bez ochranné lhůty (OL). Můžete jej tedy aplikovat kdykoliv během sklizně.

Zdroj: AgroBio Opava

Čím ošetřit zeleninu proti chorobám?

Během sklizně je nutné používat přípravky, které mají minimální nebo ideálně žádnou ochrannou lhůty (OL).  Z chemických přípravků můžete na okurky, cibuli použít Champion 50 WG. Je účinný proti plísni (okurkové, cibulové) a má jen 3 dny OL. Pokud jste nepoužívali v červnu na rajčata proti plísni bramborové systémový fungicid Ortiva, tak i ten můžete nyní použít. U rajčat má 4 dny OL.

Plíseň na listu rajčetePlíseň na listu rajčeteZdroj: AgroBio Opava

Plíseň na okurkáchPlíseň na okurkáchZdroj: AgroBio Opava

Na padlí je vhodný Kumulus WG (okurka, tykvovitá zelenina 3 dny OL) nebo Dagonis (rajče, okurka také 3 dny OL).

Padlí na okurkáchPadlí na okurkáchZdroj: AgroBio Opava

Ochranná lhůta (OL = 3 dny) znamená, že po dobu 3 dnů po ošetření nesmíte plod utrhnout z rostliny.

Přírodní přípravky, většinou žádné ochranné lhůty nemají. Jsou tedy během sklizně velmi výhodné. Pro ošetření rajčat si můžete vybrat z přípravků INPORO Rajčata koncentrát, ZDRAVÁ okurka – odolnost okurek nebo Altela.

Zdroj: ALTELA

Jsou na přírodní bázi. INPORO Rajčata koncentrát nebo souprava ZDRAVÁ okurka – odolnost okurek jsou výluhy z různých léčivých bylin (šalvěj, přeslička, kopřiva, aj.).
Altelu můžete použít obecně na všechnu zeleninu, ale s omezením max. 4x za rok.

Zdroj: AgroBio Opava

INPORO Rajčata koncentrát je speciální přípravek pro rajčata s neomezeným počtem opakování.  Pro okurky doporučujeme bylinkovou soupravu ZDRAVÁ okurka – odolnost okurek. Obsahuje 2 bylinné výluhy, první se aplikuje před nebo v době výskytu plísně okurkové a druhý před nebo v době výskytu svilušky chmelové (zejména ve skleníku).

Zdroj: AgroBio Opava

Více informací najdete v PORADNĚ PRO DŮM A ZAHRADU na agrobio.cz.