Už jste pravděpodobně slyšeli, že by se psům a kočkám měly čistit zuby pravidelně, nejlépe každý den. Dobrá zubní péče je životně důležitá nejen pro zdraví úst vašeho mazlíčka, ale i celého jeho těla. Poslední výzkumy dokonce ukazují, že psi i kočky, kterým je věnována pravidelná zubní péče, mají v průměru o 2,5 roku delší život. A to už stojí za pořádnou úvahu.

Psi a kočky, kteří nejsou zvyklí na čištění zubů, mohou na snahu majitele na něj zaútočit zubním kartáčkem reagovat strachem, nejistotou nebo i agresí. Vždyť zubní kartáčky jsou čistě lidský vynález. To ale neznamená, že byste svému domácímu mazlíčkovi neměli poskytovat tento důležitý aspekt zubní péče. Vše se ale dá naplánovat, a nakonec může být i čištění zubů pro vašeho mazlíčka radostným a příjemným zážitkem. Zde je postup:

1. Připravte si vše, co budete potřebovat k čištění zubů vašeho mazlíčka. Začněte výběrem typu zubního kartáčku, kterému dáte přednost. Může to být jak gumový prstový nástavec nebo klasický štětinový kartáček; oba jsou k dispozici u prodejců chovatelských potřeb nebo na veterinárních klinikách. Můžete se také rozhodnout použít jen váš prst, na který namotáte hrubou gázu. Dále vyberte zubní pastu. Používejte výhradně zubní pasty vyrobené speciálně pro psy a kočky, dostupné u veterinářů. Správná zubní pasta musí být enzymatická a toto musí být uvedeno na obalu. Zubní pasta vyrobená pro psy i kočky bude mít masovou příchuť. Zubní pasta pro psy může mít také příchuť arašídového másla. Nespokojte se s pastou, která má pouze bylinkové složení nebo aroma, ještě horší volbou by byly zubní pasty s mátou nebo jiným aroma, které má pouze maskovat zápach z dutiny ústní.


2. Dále představte svého psa nebo kočku zubnímu kartáčku. Naneste část zubní pasty na prst a nechte svého mazlíčka olíznout. (Pokud není zubní pastou tak nadšený, použijte arašídové máslo nebo měkký sýr.) Ještě se nepokoušejte čistit mu zuby. Cílem právě teď je pomoci mu spojit zubní kartáček s něčím příjemným. Tuto činnost opakujte denně až z toho vznikne jistá rutina. Jakmile pes či kočka ochotně běží k prstu vzít si svou známou pochoutku, vyměňte prst za kartáček. A opět nechte pastu pouze z kartáčku olizovat.


3. Jakmile váš mazlíček bude vnímat zubní kartáček bez zaváhání a nejistoty, tak až teď je ten čas, kdy začít postupně s čištěním. Na kartáček naneste zubní pastu a velmi jemně ji několik sekund vetřete na přední zuby vašeho mazlíčka. Pokud snáší čištění kartáčkem, vždy ho vychvalte do nebe, jak je úžasný. Udělejte to pak ještě několikrát, jen na několik sekund, abyste ho nastavili na úspěch.


4. Druhý den se kartáčujte o něco déle a chvalte ho, pokud to toleruje. Postupně prodlužujte čas každý den. Jakmile se bude chovat klidně a nechá si vyčistit přední zuby, začněte pomalu přidávat další zuby každý den, až mu konečně vyčistíte celá ústa. Uvědomte si, že může trvat několik týdnů, než se dostanete až sem, že mu budete schopni vyčistit všechny zuby, ale to je v pořádku. Je nejdůležitější, aby byl váš mazlíček s postupem spokojený.
Pokud si uděláte čas a pomalu seznámíte svého psa nebo kočku s čištěním zubů, ulehčíte si tento proces sami a bez stresu pro vás i vašeho mazlíčka. Můžete také zjistit, že čas, který strávíte touto společnou prací, posílí pouto mezi vámi.

Nezapomeňte, že čistíme pouze zevní stranu zubů, nikoli tu vnitřní směrem k jazyku.

A pozor, jakmile by Váš mazlíček kdykoli během tréninku začal vykazovat strach, nejistotou, nervozitu, okamžitě s dalším tréninkem přestaňte a vraťte se k němu až další den.

Mnoho úspěchů MVDr. Pavel Vokrouhlík – Fear Free Certified Professional

www.nazdabori.cz

Zdroj: MVDr. Pavel Vokrouhlík

 (Pozn.: Žvýkacími plátky a tyčinkami zuby vašeho psa nikdy nevyčistíte. Jediný efekt, který to přinese, tak bude za hodně peněz zkažený žaludek.)