I během krátkého pobytu v regionu Vysokých Tater můžete načerpat sílu a pocítit zdravotní benefity léty ověřené léčivé síly místního klimatu. A to v současné době potřebujeme všichni - zrelaxovat tělo i duši po náročných měsících potřebuje každý z nás! Vysokohorská poloha nad vrstvou prachové a kouřové atmosféry a rozsáhlé porosty jehličnatých lesů zde zajišťují neobyčejnou svěžest a čistotu vzduchu, bez prachu, chemických a jiných látek v ovzduší.

Zaneprázdněný manažer či vyhořelý student?

Příroda příznivě působí na zlepšení nálady, na sociální vazby, sebevědomí. Je balzámem na přetíženou psychiku – snadno dostupným zdrojem obnovy duševní energie, prostorem pro hlubokou relaxaci, působí proti mentální vyčerpanosti, stresu a ztrátě výkonu, zmírňuje projevy psychických onemocnění. Rozvíjí pozornost, pracovní paměť, flexibilitu myšlení, kreativitu, ovlivňuje regulaci emocí – již po 90minutové procházce významně klesá aktivita koloběhu negativních emocí. U lidí žijících ve městě je riziko úzkostných poruch o 20 % vyšší oproti lidem žijícím na venkově. Lepšího pracovního či studijního výkonu dosáhnete, pokud městský ruch nahradíte zvuky přírody.

Zdroj: Regiontatry.sk

V Tatrách najdeme místa s vysokým počtem záporných iontů (aniontů) v ovzduší, která zklidňují nervy a regenerují buňky. Přinášejí pocit uvolnění v přírodě - na místech, kde se díky jejich vyšší koncentraci cítíme vyrovnaně a zdravě. Vysoké Tatry jsou díky těmto vlastnostem vyhledávány převážně lidmi s respiračními onemocněními, poruchami metabolismu a látkové výměny, duševními chorobami, prokazatelně se potvrdily i blahodárné účinky horského vzduchu při léčbě postcovidových stavů (problémy s dýcháním, kašel, vyčerpanost…), kterými trpí po překonání onemocnění až 30 % populace.

Čistý příliv energie

Naše tipy:

Štrbské Pleso je historickým lázeňským místem. Nejdůležitějším přírodním léčivým faktorem je terapeuticky účinné vysokohorské klima, podmíněné geografickou polohou, nadmořskou výškou a chráněností před západními a severními větrnými proudy. S čistotou vzduchu souvisí vysoká intenzita slunečního a ultrafialového záření, které působí na celý organismus člověka, podporuje tvorbu vitamínu D a dalších důležitých fermentů. Fyziologické účinky vysokohorského klimatu stimuluje lidský organismus, přičemž je důležité, že tento vliv je nenásilný, a tak nastává pozvolné přeladění a otužení organismu.

Zdroj: Marek Hajkovský

Tip: Kyslíková dráha kolem Štrbského plesa má délku 2,2 km. Najdeme zde 6 stanovišť s dřevokovovým nářadím i s doporučeními kondičního trenéra, jak a kolik na nářadí správně cvičit. Můžeme si vybrat lehčí či náročnější variantu cvičení. Dráha je volně přístupná pro každého, na své si zde přijdou aktivní či pasivní sportovci a zabaví i děti. Během slunečných dnů se doporučuje vyzkoušet helioterapii – léčbu hřejivým horským sluncem. Ideální kombinace je zvuk šumící vody pod vodopádem Skok – spojte pobyt na slunci se snadnou turistikou. Plavby na hladině jezera na Štrbském plese během slunečných dnů jou také jedinečným relaxačním zážitkem.

Zdroj: Regiontatry.sk

Tatranské moře

Nezaměnitelný přírodní potenciál má také hydrologie – turisticky atraktivní a snadno dostupná horská jezera (plesa), vodopády či vzácné léčivé prameny jako např. smokovecká kyselka v centru první tatranské osady - Starého Smokovce, jehož historie se píše od roku 1793. Vysoké Tatry jsou známé také svou zásobou podzemních termálních vod, takzvaným tatranským mořem - tato termální voda je využívána například v termálním aquaparku. Termální voda je primárním zdrojem energie pro výrobu tepla a skutečným srdcem AquaCity. V AquaCity Poprad v hloubce 1 300 m pod povrchem se tento zdroj ukrýval po dobu více než 15 000 let, aby nakonec přivedl na povrch nejčistší termální vodu obsahující více než 20 minerálů. V AquaCity je voda šetrná k pokožce, prospěšná zdraví a zároveň základem zábavy a odpočinku, které středisko nabízí. Termální voda v bazénech se pod přísným dohledem dezinfikuje, přičemž se využívají podobné filtrační systémy na bázi UV záření, jaké jsou určeny pro úpravu pitné vody. Při dezinfekci vody v bazénech, koupelnách a sprchách se nepoužívají žádné agresivní chemikálie, takže voda zůstává jemná k vaší pokožce, očím i životnímu prostředí.

Zdroj: Regiontatry.sk

Na základě bohatého mineralogického složení s obsahem vápníku, hořčíku, sodíku a oxidu uhličitého lze termální přírodní vodu v AquaCity Poprad charakterizovat jako vodu s blahodárnými účinky na organismus. Ideální podmínky pro sport a regeneraci, s nimiž mají v AquaCity Poprad bohaté zkušenosti, aktuálně doplní zcela nový plavecký bazén o délce 50 m. Doplní tak nabídku špičkového střediska pro sport, regeneraci a relax s podmínkami pro individuální i profesionální sport již od června.

Kryoterapie – otužování je v této době považováno za nový trend, přestože je to staletími ověřená metoda upevňování zdraví. Venkovní teploty budou sice stoupat, ale zaručených -120 až -180 stupňů Celsia v ozdravující kryokomoře vás zaručeně zchladí a napomůže posílení a obnově imunity. Kryokomoru naleznete v popradském AquaCity.

Výlety lanovkami

Pokud vám vaše kondice či čas nedovolí delší a náročnější túry či procházky, pojďte na jeden z nejnižších a nejsnáze dostupných vrchů ve Vysokých Tatrách. Na jižním okraji horstva se nachází Přední Solisko, které ve výšce 2 093 m. n. m. poskytuje výhled do Mlynické i Furkotské doliny.

Zdroj: Regiontatry.sk

Vydejte se s rodinou na výlet na druhý nejvyšší štít Vysokých Tater - Lomnický štít unikátní visutou červenou lanovkou, která překonává 855metrové převýšení. Vyvezte se nad oblaka, vstupte do království a prožijte neopakovatelné výhledy na okolní štíty nejmenších velehor světa.

Hrebienok (1 285m) je atraktivním cílem návštěvníků Vysokých Tater. Nejstarší turistické centrum Starý Smokovec je dopravním uzlem města Vysoké Tatry. Osada je odbočkou na Hrebienok – výchozí bod mnoha turistických tras, například do Velké a Malé Studené doliny nebo na Slavkovský štít. Pohodlně se tam dopravíte pozemní lanovkou ze Starého Smokovce.

Bike & Hike na tatranské štíty

Túra k Popradskému plesu patří celoročně mezi nejvyhledávanější v Tatrách. Od plesa se vám naskytnou dechberoucí scenérie, které si můžete vychutnat z terasy některé z chat, ale toto místo je i výchozím bodem celodenních túr a horolezeckých cest. Pokud nejste fanouškem dlouhé chůze, po asfaltové cestě se až k 5. největšímu tatranskému plesu můžete dostat na kole. Spojením cyklistiky s turistikou si můžete naplánovat i časově náročnější výlety, kdy si díky dvěma kolům užijete příjemný sestup.

Zdroj: Regiontatry.sk

Tip: V Tatranské Kotlině se nachází jediná zpřístupněná jeskyně v regionu - Belianská jeskyně, kde se k léčbě chronických a alergických chorob dýchacích orgánů praktikuje speleoterapie - léčebná metoda využívající unikátní vlastnosti podzemního prostředí, sílu aerosolu obsaženého v jeskynním prostoru.

Městský turista

Okruh zdraví v městské části Popradu Květnica je místem regenerace a odpočinku. Návštěvníci Květnice mohou využít například naučnou stezku, která je zaměřena hlavně na prezentaci lesních vegetačních stupňů Slovenska na malém území městských lesů, historické archeologické lokality Zámčisko a Národní přírodní rezervace Hranovnická dubina. V severní části se nachází lovecký svěrník Kvetnica s chovem muflonů a divoké zvěře. Květnice je známá také jako naleziště minerálů, a to především achátů a sekundárních minerálů mědi. Acháty jsou nejstarší umělecká díla přírody, stará přibližně 250 milionů let. Jsou nenapodobitelné a každý achát je výjimečný. Návštěvu Květnice můžete absolvovat během cesty do Popradu, kde svou duši potěšíte i historií či kulturou, ať už v historické Spišské Sobotě nebo procházkou Náměstím Sv. Egídia, na své si přijdou i milovníci umění v Tatranské galerii. Rovněž v městské informační kanceláři získáte další tipy - na poznání lokálních výrobců, dílen či doporučení na adrenalinové, sportovní i zábavné aktivity, které tato slovenská turistická minimetropole nabízí.

Zdroj: Regiontatry.sk

Na závěr: buďte ZDE a NYNÍ

Během procházky podhůřím nebo vysokohorské túry si všímejte barvy listů a květin, výšky stromů, vůně kosodřeviny či deště, zaposlouchejte se do ticha v údolí, zpěvu ptáků, žbluňkání potoků, dotkněte se skály, sledujte klidně padající sníh, ponořte ruce do vody a sledujte, co se děje s vaším tělem, vašimi pocity. Vnímejte. Oddejte se pozorování přírodních pokladů Vysokých Tater a jejich léčivým účinkům.

Zdroj: Filip Hrebenda

Tato aktivita je realizována s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky.

Facebook @regionvysoketatry.sk
Instagram @regionvysoketatry.sk

Zdroj: Slovakia travel

Zdroj: Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry