Screenové rolety patří mezi venkovní stínící techniku podobně jako třeba venkovní žaluzie. Říká se jim různě: screeny, screenové rolety nebo venkovní látkové rolety. Jaké jsou jejich hlavní výhody?

Screenové rolety výborně regulují světlo a teplo

Látkové rolety velmi dobře stíní. V závislosti na typu látky si vytvoříte buď příjemné šero nebo klidně i úplnou tmu pomocí blackoutové látky. V horkých letních dnech navíc screenové rolety zabrání přehřívání místnosti. Jelikož jsou umístěny venku, pohltí sluneční paprsky dříve, než se dostanou do místnosti.

Velkou výhodou látkových rolet je to, že s nimi zastíníte i pergolu. A to klasickou dřevěnou i moderní hliníkovou pergolu. V létě si při venkovním posezení uděláte příjemný chládek, uvelebíte se v křesle a vypijete si třeba šálek ledové kávy nebo osvěžující limonádu. Skrze rolety uvidíte ven, ale zvenčí k vám téměř vůbec vidět není, takže budete mít soukromí. Hlavně u látek s nižší světelnou propustností.

Screenové rolety udělají u pergoly příjemný chládek.Screenové rolety udělají u pergoly příjemný chládek.Zdroj: www.neva.eu

Typy screenových rolet – vedení lankem, vodicím profilem nebo zipscreen

Screenové rolety se dělí do tří typů podle toho, jak jsou vedeny – pomocí vodicího lanka, vodicích profilů a vedení v zipu (tzv. zipscreeny).

Rolety vedené v lanku jsou nejlevnější a nejjednodušší variantou. Screen je napnutý mezi horním boxem a spodní lištou po obou stranách pomocí lanek. Nevýhodou tohoto řešení je menší odolnost proti větru, lanka jsou totiž ukotvená jen nahoře a dole.

Dalším typem jsou screenové rolety vedené v bočních profilech. Ty si představte jako lištu nebo drážky, po kterých se rolety spouští. Tyto vodicí profily jsou pevně spojené se stavbou, takže rolety jsou oproti předchozí variantě odolnější proti větru.

Třetí variantou jsou takzvané zipscreeny. Ty jsou proti větru nejodolnější, protože mají po celé délce navíc navařený zip, který pevně spojuje látku s vodicími profily. Toto řešení si poradí i se silným větrem.

Při výběru látky je nejdůležitější, kolik propustí světla

Při nákupu screenové rolety je důležité vybrat vhodnou látku. Můžete si vybrat z mnoha barev tak, aby rolety ladily s fasádou domu. Nejlepší jsou zpravidla kombinace podobných či kontrastních barev. Pokud máte například bílou fasádu, hodí se k ní bílá i tmavá látka.

Co se materiálu týče, látky screenových rolet bývají vyrobené z polyesterového nebo skelného vlákna potaženým PVC. Látky z polyesteru vypadají jako celistvá plocha, roleta ze skelných vláken působí spíše jako tkanina. Jinak jsou jejich vlastnosti velmi podobné, takže záleží čistě na vašem vkusu.

Látky jsou k dostání v nejrůznějších barvách, aby ladily s vaším domem.Látky jsou k dostání v nejrůznějších barvách, aby ladily s vaším domem.Zdroj: www.neva.eu

Jednou z nejdůležitějších vlastností látky je světelná propustnost. Ta se udává v procentech a říká, kolik světla projde roletami. Nejsilněji zatemňující látky, takzvané blackouty, mají propustnost 0 %. Silně zatemňující látky propouští 1–22 % a mírně zatemňující 23–40 % světla.

Do ložnice se hodí rolety s co největším zatemněním. To oceníte, když venku praží slunce a vy se potřebujete přes den vyspat. Třeba protože děláte noční směny nebo si jen chcete po obědě zdřímnout. Naopak třeba do obývacího pokoje, kde trávíte čas přes den, volte spíše mírně zatemňující látku. Ta vám udělá příjemnou atmosféru a nebude se vám od slunce lesknout televizní obrazovka.