Otestujte si své znalosti o nejběžnějších očních vadách v testu, který pro vás připravila Oční klinika NeoVize Brno:
-
Lidé s astigmatismem mají tendenci:
a. naklánět hlavu na stranu a mhouřit oči, aby lépe viděli
b. oddalovat text co nejdále, dokud jim ruce stačí, aby zaostřili
c. nosit dvoje brýle na sobě pro zlepšení přechodu mezi pásmy vidění. -
Astigmatismus:
a. nelze řešit operací
b. lze řešit pouze do 6 let a to cvičením
c. lze řešit jak laserovým, tak nitroočním zákrokem.
-
Krátkozrakost je:
a. odborně nazývána hypermetropie
b. nejvíce rozšířena v asijských zemích
c. způsobena nadměrným zaostřováním na dálku.
-
Laserový zákrok pro odstranění dioptrií je možné podstoupit:
a. až po porodu
b. již okolo dvacátého roku života
c. jen, pokud trpím krátkozrakostí. -
Při dalekozrakosti je oko tzv.:
a. krátké
b. dlouhé
c. zapadlé. -
Velikost dalekozrakosti se vyjadřuje v:
a. plusových dioptriích
b. mínusových dioptriích
c. počtech úhlových stupňů osy.
Správné odpovědi – 1a, 2c, 3b, 4b, 5a, 6a. Máte všechno správně? Pokud ne, přečtete si o vadách více…
Astigmatismus
Astigmatismem trpí zhruba 60 % populace. Ve většině případů se jedná o vrozenou vadu, při které je tvar rohovky asymetricky zakřiven. Astigmatismus se však může objevit např. i po úraze, operaci či onemocnění rohovky. Na jeho existenci upozornil už v roce 1727 Isaac Newton. Podrobně ho však popsal až Thomas Young, který jím sám trpěl, v roce 1801. Pokud je jeho hodnota (měřená v tzv. cylindrických dioptriích) nízká, člověk si vady nemusí vůbec všimnout. Při vyšších hodnotách však dokáže potrápit.
Dochází k zaměňováním podobně vypadajících znaků (3 a 8 či K a X) a k problémům s prostorovou orientací. Tyto problémy lidé s astigmatismem nejčastěji kompenzují přivíráním očí při pohledu na vzdálené předměty nebo stáčením hlavy do určitého směru. Stěžují si také na bolesti hlavy, únavu, pálení a řezání očí. Obvykle se k astigmatismu přidružují i další vady jako je krátkozrakost či dalekozrakost.
Moderní medicína však umí pomoci a přináší alternativu k základní korekční pomůcce – brýlím. Na Oční klinice NeoVize Brno umí astigmatismu zbavit jednou provždy pomocí laserového či nitroočního zákroku. Laserový zákrok, při kterém se upraví nepravidelné zakřivení rohovky, je vhodný pro pacienty mezi 18 a 45 roky. Pro lidi nad 45 let se doporučuje nitrooční operace, při níž oční chirurg implantuje do oka speciální umělou torickou čočku. Oběma zákroky lze vyřešit nejen astigmatismus, ale také další oční vady jako je krátkozrakost či dalekozrakost.
Krátkozrakost
Krátkozrakost (myopie) postihuje téměř každého třetího člověka na světě. Zatímco v Evropě a USA je udáván výskyt až 40 %, v asijských zemích je toto procento ještě mnohem vyšší. Např. v Šanghaji vzrostl počet mladých myopů s brýlemi nebo čočkami na 90 %. Přesný důvod vzniku krátkozrakosti a jejího zhoršování nebyl zatím objasněn. Předpokládá se, že vedle genetiky má na její výskyt podstatný vliv i postupná změna životního stylu. Čím dál tím více času trávíme v uzavřených prostorech a soustřeďujeme se na činnosti vyžadující zaostřování do blízka. To našim očím neprospívá.
Krátkozrakost bývá často diagnostikována už v průběhu dospívání. Její vývoj se ve většině případů ustaluje kolem 20. roku života. U této oční vady se paprsky procházející rohovkou a čočkou nestřetávají na sítnici, ale před ní. Díky tomu vidí krátkozraký člověk rozostřeně do dálky a dobře na blízké předměty. S růstem dioptrií (uvádějí se v mínusu) se však vzdálenost, na kterou dobře vidí, zkracuje.
I tato oční vada se nejčastěji řeší brýlemi či čočkami, které ovšem člověka omezují v jeho aktivním životě. Kdo zažil jízdu v terénu s brýlemi či vyndávání čoček potmě ve stanu, mohl by vyprávět. Laserovým zákrokem se však lze zbavit krátkozrakosti, brýlí a čoček za dvacet minut. Nejpreferovanějšími a zároveň nejšetrnějšími zákroky jsou NeoSMILE 3D a NeoLASIK HD. Pokud pro někoho není laserová operace vhodná (z důvodu vysokých dioptrií či třeba tenké rohovky), nabízí Oční klinika NeoVize Brno i implantaci nitroočních fakických čoček ICL, které se vkládají do oka před přirozenou oční čočku.
Dalekozrakost
Dalekozrakost (hypermetropie) poznal každý z nás. Po narození se oko totiž ještě vyvíjí a roste. Jakmile doroste do potřebné velikosti, vada se ztratí. Někdy však předozadní délka oka zůstane menší (oko je tzv. krátké) a dalekozrakost přetrvává.
U této vady se paprsky světla, které procházejí oční čočkou a rohovkou, místo na sítnici setkávají až za ní, takže obraz na sítnici je rozmazaný. Velikost vady se udává v plusových dioptriích. Člověk s touto vadou vidí špatně nejen na blízko, ale i do dálky.
V mladém věku se však tato vada vůbec nemusí projevit. Je tomu tak proto, že se v této době oko umí s vadou ještě samo vyrovnat. Nadměrně se však zatěžuje tzv. ciliární sval korigující vidění. To pak často vede k pocitu pálení a řezání očí, k bolestem hlavy, únavě a nevolnosti. Člověk může také vnímat zhoršenou výkonnost, při delším čtení nepříjemné pocity, zvýšený stres apod.
I tato vada a problémy s ní se však dají vyřešit laserovým zákrokem femtoLASIK či NeoLASIK HD. Oba zákroky jsou maximálně šetrné a bezpečné. Druhý v sobě navíc obsahuje doživotní záruku. Příjemným bonusem zákroku navíc je, že zmizí obtíže při líčení, mlžení brýlí a konečně si poležíte pohodlně na boku při čtení nebo sledování filmů.
Rychle a bez žádanky
V Oční klinice NeoVize Brno jsou objednací termíny krátké. Díky efektivně zvládnutým procesům tu pacient netráví více času, než je nezbytně nutné. Zaměstnanci jsou zde navíc velmi vstřícní a přátelští. Na chvíli se zastavte a vyřešte svůj problém s brýlemi jednou provždy. Bez brýlí je život lepší. Žádanku od svého lékaře k tomu nepotřebujete.
Poliklinika Viniční, Brno-Židenice
www.neovize.cz
tel. 775 858 700
e-mail: brno@neovize.cz
Najdete nás též na:
fb: https://www.facebook.com/Neovize
IG: https://www.instagram.com/neovize_ocniklinika/
LI: https://www.linkedin.com/company/neovize