Mohou se dioptrie po laserové operaci vrátit?

U některých krátkozrakých pacientů se zadní část oka v průběhu života postupně dále vyklenuje. To může být příčinou dalšího zhoršování vady v následujících letech po zákroku. Čím je pacient mladší a čím je vada vyšší, tím pravděpodobnější je zhoršování v dalších letech. Nemusíte z toho ale mít obavu. Oční kliniky DuoVize Praha a NeoVize Brno nabízejí doživotní záruku. Zvolíte-li NeoLASIK HD® nebo NeoSMILE 3D®, máte jistotu, že pokud budete kdykoliv v budoucnosti potřebovat doplňkový laserový zákrok, poskytnou vám jej bezplatně.

 

Proč oční lékaři raději nosí brýle a brání se laserové či jiné korekci zraku, kterou doporučují ostatním? Není to pokrytectví?

Je dobré zvolit kliniku, kde oční operace podstupují i sami lékaři. Oční kliniky NeoVize a DuoVize se mohou pochlubit celou řadou operovaných zaměstnanců. Patří mezi ně lékaři, sestřičky, koordinátoři zdravotní péče i administrativní pracovníci. Zákrok ale není vhodný pro každého, operační korekce je přísně indikována a musí být smysluplná. Ale na druhou stranu, pokud je dobře indikována, je velmi bezpečná a spolehlivá.

 

Manželka nosí kontaktní čočky, je to velmi nepraktické. Snažíme se o miminko, má cenu jít teď na odstranění dioptrií anebo až po narození dítěte?

Refrakční operace očí lze provádět i před plánovaným těhotenstvím. Pokud je refrakční vada očí stabilní, nedochází během těhotenství či porodu k její progresi. Manželce můžete operaci také darovat, v NeoVizi i DuoVizi pořídíte i vouchery na vyšetření a operaci.

 

Od malička mám vadu zraku -10,5 dioptrií na obou očích. Řešila jsem to nošením kontaktních čoček, ale chtěla bych se už konečně dioptrií zbavit, je možné nějaké řešení?


Krátkozrakost vyšší než -10 dioptrií nelze většinou již řešit laserovou refrakční operací, ale pomocí speciálních nitroočních čoček – fakických čoček ICL. Ty se během operace vkládají do oka mezi duhovku a vlastní čočku. V podstatě to jsou kontaktní čočky uvnitř oka, o které se člověk nemusí nijak starat.  V oku tyto čočky nedráždí a nevyvolávají komplikace typu rohovkové vaskularizace. Výhodou této operace je, že je reverzibilní a tyto čočky lze kdykoliv chirurgicky z oka odstranit a navrátit oko do původního stavu.

 NeoSMILE 3D® přináší novou éru odstraňování dioptrií bez řezu a bez pálení rohovkové tkáně, zákrok je velmi šetrný a pacienti se díky tomu brzy vracejí ke svým činnostem. Zdroj: Neovize Group s.r.o.NeoSMILE 3D® přináší novou éru odstraňování dioptrií bez řezu a bez pálení rohovkové tkáně, zákrok je velmi šetrný a pacienti se díky tomu brzy vracejí ke svým činnostem.                                                        Autor: Neovize Group s.r.o.

Bojím se, že během laserové operace pohnu okem.

Tyto obavy jsou zbytečné.  Moderní lasery umí svou činnost přizpůsobit pohybům oka. Pokud by se oko náhodou dostalo zcela mimo pracovní oblasti laseru, činnost laseru se okamžitě přeruší.

 

Budu mít po zákroku oči zavázané?

Ne. Po laserových zákrocích není nutné používat obvaz ani oko přelepovat. Stačí si nasadit sluneční brýle a tím oči chránit před silným světlem.

 

Jak dlouho trvá vstupní vyšetření před operací?

Vstupní vyšetření trvá minimálně 2 hodiny. Jde o nejdůležitější součást celého zákroku. Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv. V DuoVizi a NeoVizi se pacientovi v rámci předoperačního vyšetření věnuje několik odborníků. Během dvou až tří hodin speciálně vyškolené zdravotní sestry a zkušení optometristé vyšetří zrakovou ostrost, tloušťku a zkřivení rohovky, šíři zornice, vidění oběma očima a stav sítnice a čočky. To vše za použití nejmodernějších přístrojů. Výsledky všech měření nakonec vyhodnotí lékař a doporučí pacientovi nejvhodnější postup. Nedílnou součástí vyšetření je u každého pacienta i rozkapání očí.

 

Lze jít na operaci hned po vyšetření?

Rozhodně ne. Při nezbytném rozkapání očí během předoperačního vyšetření dojde k uvolnění svalu, který drží oční čočku a s jehož pomocí oko zaostřuje. Jedině při uvolnění tohoto svalu je možné změřit skutečnou dioptrickou vadu pacienta. Rozkapané oko se vrátí do původního stavu až po 24 hodinách a teprve potom je možné laserovou operaci provést.

 

Laserové operace jsou prý bolestivé. Je to pravda?

Povrchové laserové metody (PRK, Lasek, epi-LASEK, Super Laser, No Touch, Laser, 6D Laser) při kterých chirurg odstraňuje povrch rohovky, způsobuje výraznější stupeň bolesti. První tři dny po zákroku epitel dorůstá a tento moment je pro pacienta bolestivý. Hledejte kliniku nabízející nejmodernější laserové metody - především ReLEx SMILE (NeoSMILE 3D®), při které se používá pouze femtosekundový laser a pacient necítí během zákroku ani po něm žádnou bolest. NeoSMILE 3D® přináší novou éru odstraňování dioptrií bez řezu a bez pálení rohovkové tkáně, zákrok je velmi šetrný a pacienti se díky tomu brzy vracejí ke svým činnostem. Hned po operaci vidí lépe než před zákrokem a během několika hodin se jejich zrak stabilizuje natolik, že se mohou dívat na televizi nebo pracovat na počítači. Druhý den po zákroku už většina lidí vidí velice pohodlně. O týden později je již možné sportovat včetně plavání, ženy se mohou líčit.

 

Oční klinika DuoVize: www.duovize.cz

Oční klinika NeoVize: www.neovize.cz