Vypadá to, že ano. Odborníci a politici v médiích při vyjadřování na toto téma často mluví o potřebě se vzdělávat. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý řekl v rozhovoru pro média již v září loňského roku, že je třeba připravovat co nejdříve i žáky a studenty a že změny ve vzdělávacím systému jsou zásadní. Politik Ivan Bartoš upozorňoval, že dostupnost vysoce kvalifikovaných odborníků bude klíčovým faktorem pro rozvíjení moderní ekonomiky. Michal Berg mluvil již před rokem o tom, že bude klíčové vést lidi ke kreativitě, protože rutinní úkoly zvládnou počítače.

Existují dokonce programy MBA, kde vás naučí, jak inovace zavádět

Ekonom Lukáš Kovanda v srpnu minulého roku vyjadřoval svůj názor, že není třeba zakládat speciální iniciativy pro rozvoj 4. průmyslové revoluce, dokonce vůbec existenci takové revoluce zpochybňoval. Podle něj je především důležité, aby se neházely potřebným inovacím klacky pod nohy. Ať už souhlasíme, či ne s tímto často skloňovaným pojmem 4. průmyslové revoluce, jedno je snad jasné. Chtějí-li se podniky udržet, inovovat musejí.

Jenže jak na to? Vzdělávací instituce European School of Business & Management (ESBM) zareagovala na tuto potřebu a vytvořila manažerský program, kde vás naučí, jak se k inovacím postavit, jak se přizpůsobovat rychle se měnícím podmínkám a jak kreativně řešit problémy od fáze výběru až po podrobně rozpracovanou fázi implementace.

Konzultujete s odborníky a zkoušíte si „nanečisto“, jak zavádět inovace

Jednoroční programy MBA fungují tak, že získáte od odborníků z praxe know-how i nezbytné teoretické základy. Celé studium je ale výrazně orientované na praxi. Lektoři s vámi konzultují návrhy, modelové situace a plány, které si zkoušíte zpracovávat v rámci seminárních prací. Dostanete tak cennou zpětnou vazbu i sdílíte zkušenosti s ostatními lidmi z podobných, ale i odlišných oborů," komentuje Simona Probstová, manažerka vzdělávání na ESBM.

Nejbližší výuka začíná 9. února. ESBM nabízí téměř dvacítku oborů, jen loni rozšířila nabídku o pět nových MBA specializací. Specializovaný blok programu MBA Management inovací získal od studentů hodnocení 4,8 z pěti možných. Hlavními lektory tohoto oboru jsou doc. Ing. Miroslav Špaček, Ph.D., MBA, který zastával vrcholové manažerské funkce v průmyslovém sektoru a aktuálně působí jako konzultant a expert pro firemní sféru. Druhým je PhDr. Karel Červený, MSc., MBA, uznávaný expert na rozvoj kreativity a inovačního myšlení.

Zdroj: European School of Business & Management SE
Výuka na ESBM

Více informací o studiu MBA na ESBM najdete na stránkách instituce.