Tisíce kilometrů dlouhé dráty vedou skrz dna oceánů, aby spojovaly miliardy lidí po celém světě. A ačkoliv se internet zdá abstraktní, ještě pořád je založen právě na kabeláži. Do bílého domu, na Big Ben i do vaší domácnosti, všude vede kabel plný informací a zábavy.

Zapnete si film, hru nebo naučné video a informace putují třeba i přes celou zeměkouli. Váš kamarád vždy vypráví, jak sleduje ultra HD videa bez jediného zadrhnutí. Vám se ale video zasekává každých pár minut. Čím to je?

Co má společného stařený rum a poskytovatel internetu?

Rok uvedený na láhvi rumu bývá nejstarší tekutina v celém obsahu flašky. To znamená, že pokud máte litr 10 letého rumu, ¾ litru může být klidně jen jednoletý třtinový destilát.

Podobně je tomu i u připojení k internetu. Váš poskytovatel ve smlouvě udá, že za danou cenu dostanete 20 Mbit/s. To může být maximální rychlost, nicméně většinu času pak bude výše vašeho připojení třeba jen 10 Mbit/s. Na vině je nejčastěji sdílená rychlost s ostatními v okolí, tzv. agregace dat. Poskytovatel garantuje rychlost připojení např. pro 10 koncových uživatelů najednou, reálná rychlost potom závisí na aktuálním využívání internetu i vašich sousedů.

Zdroj: shutterstock

Dobré je proto využít měření rychlosti internetu, kterou je možno snadno zjistit v každém prohlížeči. Změřte si rychlost několikrát v různých denních dobách. Pokud neodpovídá vašemu tarifu, pořídili jste si šizenou láhev rumu.

Patříme mezi státy s nejrychlejším připojením na světě?

V průběžných statistikách z rozdílných informačních serverů patříme k první třicítce zemí na světě. Od druhé stovky zemí se ale křivka láme a státy dosáhnou pouze na slabý průměr okolo 1-5 Mbit/s. 

V rychlosti mobilního připojení se dokonce řadíme mezi první desítku zemí na světě.

V Čechách je průměrná rychlost internetu na doma okolo 22 Mbit/s. Někteří poskytovatelé ale nabízejí internetové připojení v rozmezí od 2 Mbit/s do 500 Mbit/s, můžete si tedy představit, co taková čísla se zmíněným průměrem dělají. Pokud jste si zařídili internet už pár let zpět, patříte pravděpodobně k těm, kteří průměrnou rychlost připojení k internetu snižují a dost možná je právě nyní ideální čas na změnu a navýšení.

Tomu nahrává neustále zlepšující se infrastruktura, která umožňuje vysokorychlostní připojení i pro odlehlejší lokality. Od nového roku navíc skončily klasické dvouroční závazky, můžete se tedy snadno porozhlédnout po trhu, porovnat jednotlivé poskytovatele a získat internet s nejlepším poměrem cena/výkon.