Pak to chce ovšem jasno i v otázce, kudy vyrazit den poté. A tedy i cestovní mapu pro celý blok, co by rád vlastní republiku na prvním místě. Včerejší zaklínadla krachují v přímém přenosu. Dnes by nás srazila ještě níž. Nouzový východ z pasti vede jen dopředu. Kudy a proč – a kudy už ne – vzkazují všechny akutní nároky:  

Má svébytný rozvoj šanci, nebudou-li voda - energetika a celá páteřní infrastruktura - ve veřejném vlastnictví?  

Dosáhne naší potravinové soběstačnosti - sám domácí agrobyznys?

Zajistí bydlení, dostupné lidem s běžným příjmem - jen obecní a družstevní projekty?

Vrátí nás mezi suverénní hráče světových trhů - torza, zbylá z českého „rodinného stříbra“?    

Mám pokračovat? Jsme cizím krmelcem a vazalem. V lecčem dokonce víc, než za pozdní monarchie. Škrtí to většinu zaměstnanců i podniků. Mít český byznys sílu to změnit, udělal to už dávno. Teď ji má už jenom stát, řízený kvalifikovanými vlastenci. Jedině ten porazí cenový teror na trhu energií. A zlomí i přesilovku cizích potravinářských řetězců. Obnovit svébytnou vertikálu - od výkupu až po distribuci – dokáže už jenom veřejná moc. Jedině masivní státní výstavba zkrotí lichvu, okupující trh bydlení. Pouze průlomy, dirigované veřejnou mocí, vedou tam, kde už jsme byli - do světové extraligy vysoké přidané hodnoty, inkasované domů, a ne na cizí konta.   

PhDr. Josef Skála, CSc., ředitel Institutu české levice, kandidát českých vlastenců na HradZdroj: J.Skála/osobní archiv

Budou to investice z našich daní. A proto do kapacit ve veřejném vlastnictví. Vítanou šanci, a ne ústrky, však nadělí i soukromým tvůrcům skutečných hodnot. Ve státních rozvojových programech najdou důstojnější uplatnění, než pod cizím velením. A leckdy i azyl před nepřátelským převzetím. Znárodňováním děsí zlé jazyky. Znárodňují se jen manka oligarchů, dolujících parazitní rentu.  

Dá se to samozřejmě zkusit i postaru. Teď ovšem už jen za drastickou cenu. Nových zdrojů naší obživy přibude mizivě. Ty stávající poničí vlna bankrotů. Tím dřív to utáhne dluhovou oprátku - miliónům z nás, tisícům podniků i veřejné kase. A změní je v bezbrannou kořist vyvlastnění, většího než všechna znárodnění. Pak už většině z nás nebude patřit skoro nic. O nás a bez nás se bude rozhodovat ve všem, na čem skutečně záleží.  

Přál by si to jen masochista. Česká republika na prvním místě leží jen přesně opačným směrem.

PhDr. Josef Skála, CSc., ředitel Institutu české levice, kandidát českých vlastenců na HradZdroj: J.Skála/osobní archivPhDr. Josef Skála, CSc.
ředitel Institutu české levice
kandidát českých vlastenců
na Hrad
www.jakoskala.cz