Že Češi patří v Evropě k nadprůměrně čtoucím národům, potvrzují průzkumy čtenářských návyků, které každoročně pořádá Národní knihovna ČR, Ústav pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere. Vyplývají z nich i výzvy pro rodiče a vychovatele především dospívající mládeže.

Celých 54 % dětí od 9 do 14 let uvádí, že je čtení baví. Ba co víc, počet takto nadšených dětí v průběhu let mírně stoupl. Zajímavostí je, že nejmenší čtenáři do 8 let hodně poslouchají audioknihy. Nepřekvapí, že mají rádi pohádky. Mezi top výběrem se objevují evergreeny jako Honzíkova cesta, Čtyřlístek a Povídání o pejskovi a kočičce. Starší děti do 14 let už raději sáhnou po e-knize, hledají dobrodružství a oblíbily si komiks.

Problém nastává u mládeže ve věku 15-19 let, z nichž pouze 12 % ve výzkumu z roku 2017 uvedlo, že se denně věnují četbě knihy. Více než polovina dotázaných, přesně 62 %, se domnívá, že chodit do knihovny není cool. Myslí si, že vše, co potřebují a chtějí vědět, najdou na internetu. Zdá se, že se v tomto věku čtenářské návyky vytrácejí. Aby tomuto trendu předcházely, pořádají nejen knihovny řadu projektů na podporu dětského čtenářství. Pojďme se na některé z nich podívat.

Moravská zemská knihovna již čtvrtým rokem pořádá soutěž Jižní Morava čte. Chce jím podpořit budování vztahu dětí ke knihovnám i ke čtení. Soutěž je určená pro děti od 4 do 15 let, pro jednotlivce i kolektivy. Mohou přihlásit svá tvůrčí literární či výtvarná díla, ti starší i audiovizuální tvorbu, letošní na téma „Tajemství knihovny“. Všechny zapojené děti se ale musí přihlásit prostřednictvím své knihovny v Jihomoravském kraji, a to nejpozději do konce října. Vítězové si odnesou vstupenku do Hvězdárny a planetária Brno nebo do divadla Polárka.

Zapojené knihovny v těchto měsících taky připravily pro své mladé čtenáře řadu autorských besed, tvořivých aktivit nebo veřejná čtení. Například městská knihovna Mikulov pořádá ve středu 16. října interaktivní besedu s autorem dětských knih Kapřík Metlík Janem Opatřilem. Spisovatel bude předčítat nejen ze starších dílů s příběhy o dobrodružství v rybníku, ale představí i svůj nejnovější kousek plný velkoformátových ilustrací Kapřík Metlík pro nejmenší. Program je vhodný pro děti od 1. do 4. třídy základní školy. Zvídaví čtenáři nakouknou, jak vypadá pracovní den spisovatele nebo kudy vede cesta knížky od nápadu v hlavě autora až do rukou čtenáře. Není bez zajímavosti, že první díl povídání O kapříku Metlíkovi napsal Jan Opatřil už ve svých 16 letech. Chtěl tehdy podle svých slov vytvořit čistý dětský svět, který k životu potřeboval, a našel jej v rybníce, u vody. Více akcí v knihovnách Jihomoravského kraje najdete na webu projektu Jižní Morava čte.