Z kola, kdysi nejlevnějšího dopravního prostředku, se v západním světě stal ideální prostředek k využití volného času. Neznečišťuje ovzduší a nedělá skoro žádný hluk, je levné a relativně snadno opravitelné. V Kravařích na Opavsku provozuje prodejnu a servis kol a elektrokol firma Cursorbike. Její majitel Miroslav Dékany se v branži pohybuje šestadvacet let a tady v Kravařích působí už třináctý rok. Zákazníci cykloobchodu nejen z Kravař a okolí vědí, že zde mohou jak dobře nakoupit a servisovat svá kola, tak se mohou spolehnout na dobrou radu a ochotný přístup majitele.

Každý rok v březnu tady pro své zákazníky pořádají při příležitosti výročí otevření obchodu slevový den, v rámci kterého je možné pořídit si kola, jejich příslušenství nebo cyklooblečení s výraznou slevou. Letos to bohužel kvůli situaci kolem pandemie možné nebylo. Cykloobchod však díky e-shopu funguje a prodává dále, servis je pak pro majitele kol otevřen v běžném režimu.

Na jaře bývá tradičně vysoká poptávka pro jízdních kolech i jejich servisu. Jaká je u vás situace v době, kdy stále platí protiepidemická opatření?
Uplynul rok, který byl a je ve všem jiný, což se podepsalo na nárůstu prodeje kol už v loňském roce. Teď přichází jaro, začíná se oteplovat a lidi chtějí opět začít jezdit. Bez ohledu na situaci, nebo možná i právě proto, že jsou momentálně možnosti sportovního vyžití omezené. Prodej kol se v současné době v podstatě přesunul na internet a na e-shopu, který provozujeme, jsme zaznamenali velký nárůst poptávky. Jako všechny cykloobchody musí být i ten náš zavřený, ale díky e-shopu je možné si kolo vybrat, objednat a přijet si ho k nám do kamenné prodejny převzít. Pandemie koronaviru sice také výrazně zpomalila tok cyklistického zboží, ale dá se říct, že nám se podařilo dobře se zásobit. Výběr klasických kol i elektrokol je zatím velký. 

Specializujete se na nějaký konkrétní typ, nebo značku kola?
Základem našeho sortimentu jsou klasická jízdní kola a elektrokola. Specializujeme se na české značky Author a Superior a u elektrokol na značku Crussis. Elektrokola byla původně vlastně jen naším doplňkovým sortimentem. Jejich obliba ale stále vzrůstá a v současné době je poměr klasických kol a elektrokol, která prodáme, v podstatě vyrovnaný. V oblasti prodeje i servisu se stáváme specialisty právě na elektrokola.

Zdroj: zadavatel inzerce

Říkáte, že obliba elektrol vzrůstá. Jaký typ zákazníků si je pořizuje a vyžadují nějaký speciální servis?
Elektrokolo je klasické jízdní kolo, které díky elektrickému pohonu pomáhá uživateli v jízdě tím, že doplňuje sílu, kterou vynakládáte při šlapání. Díky tomu můžete jet s vynaložením menšího úsilí. Původně si proto elektrokola pořizovali hlavně starší lidé, dnes si je běžně kupují i mladší ročníky nebo studenti. Jsou díky nim schopni ujet daleko delší trasy a jízdu si mohou více užívat. Není také výjimkou, že si je pořizují třeba maminky, které na kolech vozí malé děti v sedačkách. Eliminuje se tak větší zátěž a rodina díky tomu může jezdit na cyklovýlety. Elektrokola jsou prostě ideální pro všechny, zejména rekreační, cyklisty.
Co se týká jejich servisu, je to velice podobné jako u klasického kola, věnovat pozornost je ale navíc potřeba motoru a baterii. Tady v servisu nově máme právě i repasování baterií. Naší specialitou je pak přestavba klasického kola na elektrokolo. Taková rekonstrukce není sice vhodná vždy, ale pokud pro to je důvod, umíme ji provést.

Klasická kola Cursorbike také servisuje?
Servis klasických kol je samozřejmostí. Přijet na servis můžou zákazníci v podstatě se všemi běžnými záležitostmi. V péči o kolo je ale, a to hlavně z hlediska bezpečnosti, velice důležitý servis pravidelný. Minimálně jednou ročně by si kolo měl nechat prohlédnout každý cyklista. Klasikou bývají takzvané předsezonní prohlídky. Ty nabízíme na dvou úrovních. Minimem, které doporučujeme, je takzvaný malý servis, což obnáší kontrolu stavu pneumatik a jejich dofouknutí, vyčistí se zanesená přehazovačka, zkontrolují a seřídí se brzdy. Velký servis pak jde více do hloubky a mimo uvedené se při něm rozeberou a namažou ložiskové části, vidlice, případně se vymění brzdové desky a podobně. Každopádně se zákazník může objednat na konzultaci, která je zdarma. Stanovíme odhad rozsahu a ceny servisních prací a dohodneme se na postupu.
Co se týká předsezonního servisu, organizujeme pravidelně i slevovou akci, kdy každý rok v lednu a únoru nabízíme servis za velmi zvýhodněné ceny. Zákazník ušetří a hlavně pak v jarních měsících, kdy je v servisu největší nápor, má už kolo připraveno k vyjetí. Ještě doplním, že každý, kdo si u nás pořídí nové kolo, má dvě garanční prohlídky zdarma.

V Kravařích působíte už řadu let. Jste zároveň zdejším obyvatelem?
S rodinou žijeme v Ostravě, ale za ta léta, kdy firma působí tady v Kravařích, se cítím být jejich součástí. To, co děláme, se snažíme dělat dobře a baví nás to. Naši zákazníci, a nejen ti místní, ví, že přijít k nám můžou kdykoliv, třeba i jen pro radu. Všech zákazníků si vážíme a vše řešíme individuálně. Proto se k nám lidé vrací a doporučují nás dále.

Cursorbike Novodvorská 13, 747 21 Kravaře, www.cursorbike.cz