Dalibor Horák se narodil v roce 1965 a od roku 1970 je spjat s Uničovem. Od roku 1992 je členem Občanské demokratické strany a hned o dva roky později začal aktivně působit v politice. Patří tak k nejzkušenějším a nejúspěšnějším komunálním politikům v našem kraji. Má rád historii, je členem několika lokálních spolků i aktivním muzikantem. V pozici náměstka má ve vedení Olomouckého kraje nyní na starosti zdravotnictví.

Pane náměstku, už podruhé jdete do blížících se krajských voleb coby lídr Občanské demokratické strany. V čem budou tyto volby jiné než před čtyřmi lety?
Každé volby jsou jiné, mění se okolnosti, situace ve společnosti a trochu i politická mapa. V roce 2016 jsme šli do voleb v době, kdy ODS nebyla v ideální kondici a procházela procesem restartu. Jsem rád, že se nám podařilo obstát a dostat se do vedení Olomouckého kraje. Naše strana od té doby průběžně posiluje, na druhou stranu v kraji posiluje také politická konkurence. Letošní volby budou ovlivněny i pošmournou atmosférou spojenou s koronavirem.

Jaké jsou vaše letošní ambice?
Za uplynulé čtyři roky se udělal kus práce a společně se svými kolegy ze strany jsme dokázali výrazně prosazovat náš program a mnohé programové priority. Cílem je samozřejmě udělat lepší volební výsledem než před čtyřmi lety a nebudu skrývat, že se chceme opět podílet přímo na vedení kraje, jedině tak máme šanci opravdu prosazovat naše vize.

Zdroj: archiv Dalibora Horáka

Vedete, jak říkáte, pravý tým, co si pod tím představit?
Naše letošní kandidátka je velmi silná a vyvážená. Naleznete na ni úspěšné lidi různých profesí. O hlasy voličů se ucházejí například úspěšní komunální politici, lékaři, učitelé, podnikatelé, lidé ze všech koutů kraje. Podařilo se nám namíchat skvělou sestavu a věřím, že uspějeme.

Na kraji máte ve své gesci zdravotnictví. To se mohlo v roce 2016 zdát jako ne tak viditelné téma. Nedávná doba však ukázala opak…
Samozřejmě kompetence Olomouckého kraje v oblasti zdravotnictví jsou specifické. Klademe důraz na to, aby byla zdravotní péče na vysoké úrovni, včetně její dostupnosti. Aktuálně pracujeme třeba na výstavbě nového pavilonu v nemocnici ve Šternberku. Jako zřizovatel Zdravotnické záchranné služby prosazujeme budování moderní sítě výjezdových základen, pravidelně obnovujeme vozový park. Stejně tak podporuje ambulance praktických či zubních lékařů napříč celým územím kraje, včetně odlehlých míst. Takže práce a vizí máme v této oblasti mnoho. Samostatnou kapitolou v tomto je situace související s koronavirem, kdy jsme si opět připomněli, že ochrana zdraví našich občanů musí být absolutní prioritou.

Zadavatel/zpracovatel: ODS