Podle čeho vybrat počítač?

Počítačů je dnes celá řada, od all-in-one, které vám ušetří místo, přes herní, které si poradí i s náročnými hrami, až po grafické, se kterými pracují třeba střihači videí nebo filmů. Při výběru tak musíte myslet především na obdarovaného. Když máte vybraný typ počítače, zaměřte se na jeho hlavní parametry, mezi které patří paměť RAM, uložiště, grafická karta a operační systém. My si teď představíme dva nejčastější typy stolních počítačů: Kancelářský a herní.

Kancelářský PC pro studenty nebo do domácnosti

Jedná se o nejrozšířenější typ stolního počítače. Používají se v kancelářích, ve školách a pokud máte nějaký stolní počítač doma, nejspíš to bude taky ten kancelářského typu. Ty se vyznačují příznivou pořizovací cenou, tichostí, úsporností a výkonem, který je dostačující pro nejčastější práce (sledování filmů, psaní dokumentů, surfování na internetu, videohovory).

Kancelářské počítače se pohybují v cenovém rozmezí od 6 do 20 tisíc Kč. Obvykle platí, že dražší modely mají vyšší výkon, dražší počítače zároveň vydrží delší dobu bez nutnosti upgradu, který je potřeba kvůli zvyšování nároku kancelářských aplikací.

Herní počítač pro gamery, kterým neunikne žádná nová hra

V čem se liší herní počítač od klasického? Největší rozdíl je v RAM paměti. Zatímco kancelářské stolní počítače mají většinou RAM paměť o velikosti 4 GB, která jim bohatě stačí k vykonávání běžných funkcí, jako je práce s textovými dokumenty nebo vyřizování elektronické pošty, herní počítače mají RAM paměť až čtyřikrát větší. Proč? Protože třeba taková hra jako je Assassin´s Creed je tak velká, že by ji 4 GB RAM paměť neschroustala. Ram paměť slouží k uložení běžících programů a jejich dat. Čím vyšší RAM paměť je, tím rychleji a lépe všechny programy i hry běží.

Kromě „ramky“ si pohlídejte i kapacitu disku. Ta určuje to, kolik her nebo třeba filmů do počítače uložíte. U herního počítače je ideální kapacita pevného disku 1 až 1,5 TB. Tato kapacita pojme až 35 her nebo 250 filmů.

A na konec to nejdůležitější: Grafická karta. Ta zodpovídá za kvalitu obrazu, který je při hraní her opravdu důležitý. Kancelářské počítače mají nejčastěji grafické karty NVIDIA GeForce GT, které jsou ale nevhodné ke hraní novějších her, protože nedokážou zprostředkovat tak kvalitní obraz. Pro herní PC jsou nejlepší volbou grafické karty NVIDIA GeForce RTX, které mají vysoký výkon a velkou operační paměť. 

Stále si nejste jistí výběrem? Přečtěte si, jaký typ stolního počítače vybrat. Ve článku se dozvíte nejen o kancelářském a herním počítači, ale i o modelech
all-in-one.

                                               

Repasovaný, nebo nový? Ušetřit můžete až 2/3 ceny

Pořízení počítače není levná záležitost a zvlášť během Vánoc je každá koruna dobrá. Repasovaný model vám může ušetřit až 2/3 z původní ceny, přitom se jedná o stejně kvalitní počítač jako jsou nové modely. Zajímá vás, kde se takové repasované počítače berou? Vykupují se z velkých firem, na kterých končí krátkodobé leasingy a operativní zápůjčky, a mění je za novější modely. Vykoupené počítače pak prochází důkladnou kontrolu ze strany techniků, kteří je otestují a pošlou do prodeje.

Výhodou repasovaných počítačů je kromě ceny i to, že se jedná o vyšší businessové řady počítačů, které se vyznačují vyšším výkonem i kvalitou. Za příznivou cenu tak získáte spolehlivý počítač, který vám bude perfektně šlapat dlouhé roky.

Chcete svým nejbližším nadělit pod stromeček i jinou elektroniku? Podle statistik vede jako dárek mobilní telefon, hned v závěsu jsou herní konzole. Přečtěte si, proč je elektronika vděčný dárek nejen pod stromeček.