NĚMECKÁ KÁVA A CHILI S TOFU

Na žádném kulturním festivalu nesmí chybět gastronomie, v tomto případě i s příchutí historie. Věděli jste, že v roce 1737 založili pobělohorští uprchlíci z Čech na území dnešního Berlína vlastní vesničku, Rixdorf? Místo existuje dodnes a je součástí dynamického Neukölnu, berlínské čtvrti, kde dnes žijí jak Němci, tak třeba i lidé z Íránu, Libanonu či Palestiny. Pestrá směsice obyvatelstva vytvořila i specifickou rixdorfskou kuchyni, která během „jara" zavítá do Českých Budějovic: Mobilní gastro stánek RIXBOX se od 18. do 25. května představí na náměstí Přemysla Otakara II., kde nabídne třeba pravou berlínskou kávu a pokrmy, které právě teď v německé metropoli „frčí" – třeba chili con tofu.

Zdroj: Foto Pavlína Jáchimová, Goethe-Institut

CESTY ZA SOUČASNÝM NĚMECKÝM UMĚNÍM

V rámci Česko-německého jara se v pražské Národní galerii otevřela historicky první výstava malíře a sochaře Gerharda Richtera ve střední Evropě. Richter je již desítky let jeden z nejvlivnějších (a také nejdráže prodávaných) malířů poválečné éry, který je mnohými kritiky označován za nejvýznamnějšího žijícího umělce.

Zdroj: Tereza KÖenová

Gerhard Richter (Foto:Tereza Křenová, Národní galerie v Praze)

Už 30. května se z Českých Budějovic vypraví speciálně potištěný vagon Česko-německého kulturního jara, a to nejen na výstavu Gerharda Richtera, ale také na výstavu Eberharda Havekosta v Galerii Rudolfinum a rovněž na prohlídku pražského Goethe-Institutu.

V rámci doprovodného programu budou 23. 5. 2017 v 18 hodin v Galerii současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice – promítány tematické filmy o životě a díla Gerharda Richtera.

Zdroj: Goethe-Institut

Betty, obraz Gerharda Richera, r. 1977. Köln, Museum Ludwig.

BUDĚJOVICKÝ MAJÁLES

Týdenní městský festival odehrávající se nejen v historickém centru Českých Budějovic. Ve svém bohatém programu zahrnujícím hudební a divadelní dramaturgii, workshopy, přednášky a pouliční scénu, objevuje talenty a představuje neotřelé umělce – tentokráte i německé.

Ve spolupráci s bamberským Das Kulturfestival vystoupí v Českých Budějovicích německý multiinstrumentalisté The Micronaut a v Bamberku zase např. česká kapela Ventolin. Vzájemnou propojenost obou festivalů názorně představí živé přenosy: část programu Budějovického majálesu bude živě přenášena na Das Kulturfestival a dernisáž výstavy Doteky bude vylepšena virtuální prohlídkou vernisáže zabývající se také tématem člověka a přírody v Bamberku.

Přehled všech akcí Kulturního jara najdete na webových stránkách www.de-tsch.eu.

Co je Česko-německé kulturní jaro?

Česko-německé kulturní jaro 2017 je přeshraniční kulturní iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.

Zdroj: Foto Pavlína Jáchimová, Goethe-Institut