Každoročně si touto cestou město připomíná nejenom Den vzniku samostatného Československa, ale i otevření budovy Radnice města Ostravy, k němuž došlo 28. října 1930, a která v loňském roce oslavila pomyslné 90. narozeniny.

Ve čtvrtek 28. října začne oficiální program v 10 hodin vzpomínkovým aktem u památníku Zborovské bitvy v Husově sadu v centru města, kterého se tradičně účastní zástupci samosprávy, bezpečnostních složek, politických stran a občanských a kulturních organizací.

Samotný program pro rodiny dětmi se pak uskuteční mezi 14. a 19. hodinou na Prokešově náměstí a v budově Radnice města Ostravy.

Hlavními taháky hudebního programu na Prokešově náměstí budou zpěvačka Kaczi a kapela Bandjeez. Kromě nich se návštěvníci mohou těšit na cimbálovou muziku Iršava, Tři Vykřičníky nebo Hipnauticu.

Doprovodný program pak bude v duchu první republiky. Návštěvníci se tak mohou těšit na historické vozidla a velocipedy, legionářský stan s četníky, historickou poštu či fotokoutek v dobovém stylu meziválečné republiky. Vyzkoušet si mohou jízdu v historických kostýmech se spolkem Elegant, v rámci akce „Do sedel,“ která začne ve 14 hodin před vchodem do Ostravského muzea a skončí na Prokešově náměstí. Ve foyer Nové radnice se budou konat módní přehlídky ve stylu 20. a 30. let.

Patřičný nadhled na město mohou zájemci získat díky možnosti opět zdarma vyjet na nejvyšší radniční věž v zemi a zhlédnout Ostravu z výšky.

S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci bude prohlídka reprezentativních prostor Nové radnice letos připravena tentokrát online formou prostřednictvím streamů oficiálním facebookovém profilu města Ostravy.