Proč neřešit vše svépomocí?

Zejména mladší páry mají tendenci řešit si bydlení svépomocí. Inspirují se přitom většinou na internetu – prolistují blogy a sociální sítě svých vrstevníků – a navštíví prodejnu nadnárodních řetězců s nábytkem. Problém je v tom, že realita se často liší od původní představy a přichází zklamání. Jakých chyb se vyvarovat a proč je někdy lepší obrátit se na profesionály?

TIP: Obraťte se na odborníky ze studia czech-designers.cz, kteří se specializují na profesionální návrhy interiérů i exteriérů

Dvakrát měř, jednou řež

Pokud řešíte bydlení bez spolupráce s odborníkem, často ani nemáte zkušenosti a prostředky na to, abyste vše správně zaměřili a zakreslili. Při plánování interiéru totiž nehrajeme „na metry“, ale často jde o milimetry. Nejde přitom jen o to, jak je nábytek umístěn, ale zda nebudou vzájemně kolidovat různé druhy nábytku při používání, zda nebude sedací souprava nebo stůl překážet v průchodu, či zda otevřená skříň nebude blokovat dveře.

Je tedy nutné analyzovat rozvržení vybavení nejen ve „statické“ podobě, ale i z hlediska využití prostoru při používání. To je věc, kterou dokáže profesionál obvykle velmi dobře promyslet, laik si ale problémy bez zkušeností neuvědomí. Nemovitost díky spolupráci s profesionálem pracuje jako jeden funkční celek na míru vašim potřebám.

Design by neměl omezovat praktičnost

Zejména pokud je dům či interiér realizován podle inspirace na internetu, mají majitelé tendenci upřednostnit design před praktičností. Přestože na fotkách vaše domácnost bude vypadat skvěle, samotný život přináší často rozmrzelost.

Dává například smysl pořídit si sněhově bílou pohovku, protože jste ji viděli u své oblíbené bloggerky, když bude extrémně náchylná na ušpinění? Velké nástrahy čekají také v návrhu kuchyně – u té by měla být praktičnost naprosto zásadní, pokud v ní plánujete pravidelně vařit. Přímo na návrhy kuchyní se mnoho profesionálů specializuje.

Ďábel tkví v detailu

Dřevěné garnýže, kožená sedačka, kovové kliky, plastové vypínače a nábytek v různých odstínech? Když si jednotlivé prvky interiéru zařídíte svépomocí, velmi často zapomínáte na drobnosti, které ale v součtu dodají jednotlivým místnostem velmi rušivý projev. Právě na detaily myslí profesionál za vás a napomůže tomu, aby drobnosti pomáhaly návrh harmonicky sladit.