Sveďte dešťovou vodu do akumulačních nádrží

Dotační program Dešťovka se zaměřuje na efektivní využívání dešťové nebo odpadní vody v domácnosti. Efektivně využívat znamená zachytávat vodu ideálně do izolovaných nádrží pod zemí nebo v suterénu domu.

Na rozdíl od otevřených nádrží v nich zůstává kvalita vody dlouhodobě stálá a lze ji použít i v době sucha," upřesňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož úřad dotace poskytuje.

Příspěvek může ušetřit majitelům rodinného domu nebo celoročně užívané chalupy až polovinu pořizovacích nákladů," doplňuje Petr Valdman. Sucho je všude, finanční podporu státu můžete získat bez výjimky ve všech obcích a městech po celém Česku. Podívejte se, kolik a na co konkrétně vám stát přispěje.

Varianta 1 – Dešťová voda na zalévání zahrady

Zdroj: Státní fond životního prostředí České republiky
Na zachytávání dešťové vody pro zalévání zahrady přispívá program Dešťovka až 55 000 Kč.

Chcete-li dešťovou vodu zachytávat v nádrži u již stojícího domu a používat ji jen na zalévání zahrady, zvolíte základní podporovanou variantu. Dotace se v tomto případě šplhá až na 55 000 korun. Tvoří ji fixní část 20 000 korun, ke které se připočítává 3 500 korun za každý kubický metr nádrže.

Novinkou je, že příspěvek získáte i v případě, pokud místo nové nádrže použijete k zachytávání dešťové vody například nepoužívanou, upravenou jímku. Do nákladů si pak zařadíte i náklady na vyčištění, vyspravení a další úpravy jímky.

Varianta 2 – Dešťová voda na zalévání zahrady a splachování toalet

Zdroj: Státní fond životního prostředí České republiky
Na využívání dešťové vody k zalévání i splachování přispívá program Dešťovka až 65 000 Kč

Dešťová voda se hodí nejen k zalévání zahrady, ale i ke splachování toalet v domácnosti. Takový systém vyžaduje určité stavební úpravy, ale při stavbě nového domu s ním můžete předem počítat.

Státní podpora se dostává až na 65 000 korun. Finální částka se opět skládá z fixní části 30 000 korun, ke které se přičítá 3 500 korun za každý kubický metr nádrže.

Varianta 3 – Přečištěná odpadní voda (lze i v kombinaci s dešťovou vodou)

Zdroj: Státní fond životního prostředí České republiky
Na využívání odpadní vody přispívá program Dešťovka až 105 000 Kč.

Jako třetí možnost podporuje program Dešťovka systémy, které recyklují odpadní, tzv. šedou vodu. Použitelná je voda z umyvadel, van a sprch. Po přečištění poslouží znovu, a to ke spláchnutí toalety.

U těchto systémů ušetříte zhruba polovinu denní spotřeby pitné vody. Ještě výhodnější je, pokud systém zkombinujete s využitím dešťové vody. Dotace se v tomto případě může vyšplhat až na 105 000 korun

TIP pro vás: Přesnou výši dotace pro váš dům si spočítejte na online kalkulačce na webu dotacedestovka.cz.

Cesta k dotaci není složitá

Říkáte si hurá, jak na to? Požádat o dotaci není nic složitého. Formuláře, vzory dokumentů a návod najdete na webu www.dotacedestovka.cz. S čímkoliv vám bezplatně poradí také pracovníci na kterékoliv krajské pobočce Státního fondu životního prostředí ČR.

www.dotacedestovka.cz