Mezinárodní developer UDI Group vede spor s Městskou částí Praha 3 již druhým rokem. Nyní spor vygradoval žalobou o 80 milionů korun, a dokonce podáním trestního oznámení, které směřuje na politiky městské části.

„Městská část Praha 3 v rozporu s právem brání výstavbě našeho projektu na Žižkově. Projekt je přitom v souladu s územním plánem, což potvrdil nejen odbor územního plánování, ale v odvolacím řízení i nadřízené Ministerstvo pro místní rozvoj,“ vysvětlil majitel UDI Group Radek Menšík. Soulad s územním plánem znamená, že skupina má právo postavit projekt v rozsahu, v jakém navrhuje. „Pokud městská část má námitky, měla by je uplatnit v řízení k projektu, to je standardní cesta. Tady ale politici jednoznačně zneužívají moc,“ dodal developer.

Zdroj: BD - TECHNIK s.r.o.

Ten kupoval projekt nejen s vydaným souladem s územním plánem, ale především se souhlasem Magistrátu, který vlastní sousední pozemek, jenž developer potřebuje k tomu, aby dům připojil na inženýrské sítě. Městská část Praha 3 ale poté, co neuspěla v přezkumu souladu s územním plánem, si zcela účelově nechala svěřit magistrátní pozemek do péče a projektu nevydala jinak zcela rutinní souhlas s vedením sítí, které mají dům připojit na vodu, kanalizaci a teplovod.

„To je samozřejmě jasné zneužití moci. Podal jsem proto trestní oznámení na neznámého pachatele. Nemohu předjímat, kdo konkrétně nese odpovědnost za škodu, která nám vzniká. To je věcí policie, aby posoudila,“ vysvětlil důvody pro svůj postup developer. „Naši právníci vnímají postup Prahy 3 jako velmi závažný precedens. Nikdo z investorů si totiž nemůže být jistý, že město jeho budoucí stavbu připojí na sítě. V podstatě každá stavba ve městě totiž potřebuje připojení na infrastrukturu vést před chodníky nebo silnice, které jsou v majetku města,“ zdůraznil.

Zdroj: BD - TECHNIK s.r.o.

Jeho společnost dlouhodobě kritizuje nekvalitu českého právního systému, který umožňuje, že úředníci a politici podobnými velmi nestandardními kroky a obstrukcemi abnormálně prodlužují povolovací proces staveb. To způsobuje jejich nedostatek a neúměrně zvyšuje například ceny bydlení, které jsou v Praze například proti Varšavě nebo Budapešti až dvojnásobné.

„My jsme ze zahraničí zvyklí na to, že právo se dodržuje a můžeme se spolehnout na to, že platí. Nemůžeme nechat politiky, aby beztrestně zneužívali moc. Musíme se bránit,“ říká šéf mezinárodní developerské skupiny, která vznikla v ČR, většinu svých zisků však již dnes generuje v zahraničí. Spor má nyní možnost vyřešit Magistrát. Ten je totiž i nadále majitelem pozemku, a tak může nesouhlasné stanovisko Městské části přebít. V opačném případě bude developer mnohamilionové škody vymáhat nejen na městské části, ale také na městě.