Mezinárodní developer UDI Group vede s městskou částí spor o výstavbu hotelového domu. Dokonce již podal trestní oznámení na neznámého pachatele, které ale z podstaty věci směřuje na politiky městské části. Ta bojuje proti stavbě a využívá k tomu velmi nestandardní prostředky. Poté, co neuspěla s odvoláním proti vydanému rozhodnutí o tom, že plánovaný projekt je v souladu s územním plánem, využila právní kličku a nechala si účelově svěřit do péče sousední pozemek a znemožnila developerovi připojit dům na inženýrské sítě.

Polyfunkční objekt ŽižkovPolyfunkční objekt ŽižkovZdroj: UDI Group

„Nechceme nic, na co bychom neměli právo. Chceme jen stavět projekt, který jsme koupili v době, kdy bylo potvrzeno, že je v souladu s územním plánem a kdy již měl vydána všechna potřebná souhlasná stanoviska. Především ale měl vydán souhlas magistrátu, který vlastní sousední pozemek, že přes něj můžeme vést připojení na vodu, kanalizaci a teplovod. Městská část ale zneužila svou moc a nechala si tento pozemek svěřit do péče proto, aby nám v připojení domu na sítě zabránila. Vydírání developerů ze strany politiků, které je v Praze běžné, tak povýšila na novou úroveň. Vlastně se po kauze Dozimetr ani nedivím, že za tím jsou také politici ze STAN,“ řekl majitel skupiny Radek Menšík.

Polyfunkční objekt ŽižkovPolyfunkční objekt ŽižkovZdroj: UDI Group

Na podaném trestním oznámení, se podle něj nic nemění. „Trestný čin se podle nás stal. Na Městské části také vymáháme škodu v řádu 80 milionů korun, která nám vznikla,“ dodal. Náhrada škody by samozřejmě padla v případě, kdy by došlo ze strany městské části k nápravě. Developer razí napříč všemi zeměmi politiku, kdy v místě, kde staví chce dobře vycházet s místními občany, a proto obvykle nabízí municipalitě nějakou nabídku spolupráce. „I občanům na Praze 3 chceme proto vynahradit fakt, že naší výstavbou přivedeme do lokality nové lidi a auta nebo že změníme poměry, na které jsou místní lidé zvyklí,“ dodal. Skupina proto Praze 3 nabídla 30 ubytovacích jednotek od 1+kk až po 3+kk, které na vlastní náklady kompletně zařídí nábytkem k pronájmu na 10 let za symbolickou jednu korunu. Jde o celé jedno podlaží budoucího objektu v hodnotě 150 milionů korun a k také příslušný počet parkovacích míst v podzemí domu. Veškeré vybrané nájemné tak bude čistým příjmem obce. I v případě, kdyby obec jednotky pronajímala za polovinu tržního nájemného, vydělá na tom desítky milionů korun. Kromě toho, a to je podstatné, bude mít možnost zajistit bydlení pro desítky rodin, důchodců, kteří se v důsledku krize dostanou do potíží, samoživitelky nebo handicapované. Pro ně budou tři jednotky speciálně upraveny jako bezbariérové. Podle Menšíka se na tomto případě ukáže, zda politici městské části skutečně jednají v zájmu občanů, nebo si prosazují jen zájmy své a svých stranických kolegů.

 Polyfunkční objekt ŽižkovPolyfunkční objekt ŽižkovZdroj: UDI Group