Jak ušetřit za energie? To je jedna z nejčastějších otázek, kterou si v současné době pokládají tuzemské domácnosti. Někdo řeší situaci instalací energeticky úsporných řešení, jako jsou fotovoltaické panely nebo tepelná čerpadla, kterými nejenže sníží spotřebu energií, ale zároveň zvýší i svou nezávislost. Uspořit peníze lze ale také bez velkých investic. Třeba jen změnou svých návyků v domácnosti. Projekt společnosti E.ON – E.ON Rádce – přináší před zimní sezonou několik důležitých tipů, jak se k úsporám dostat.

„Téma energetických úspor je pro nás v E.ONU zásadním už několik let. Kontinuálně se jím zabýváme a snažíme se našim zákazníkům v tomto tématu pomoci zorientovat. Netýká se to samozřejmě jen energetických řešení, která instalujeme. Projekt E.ON Rádce přináší lidem desítky tipů, jak mohou v domácnostech šetřit energiemi a tím pomoci i své peněžence. Před zimní sezonou jsme se zaměřili na klíčové možnosti úspory a ty lidem jednoduše a srozumitelně představujeme,“ vysvětluje Jan Zápotočný, místopředseda představenstva E.ON Energie.

E.ON Rádce, kterého najdou lidé na webových stránkách E.ONu, přináší před zimní sezonou ty nejpraktičtější tipy rozdělené pro domácnosti v bytech i rodinných domech. „Možností, jak ušetřit za energie, je řada – od jednoduchých opatření, která ale v součtu můžou mít velký efekt, až po komplexnější úpravy bytů a domů,“ dodává Alena Pudilová, která je ve společnosti E.ON právě za E.ON Rádce zodpovědná. A upřesňuje, že zatímco v bytě lidé mohou ušetřit hlavně změnou chování a návyků, majitelé rodinných domů mají zase větší možnosti v zateplení a v instalaci dalších úsporných energetických řešení.

Tříminutové sprchování ročně ušetří i více než 5 000 korun

Jedním z klíčových bodů energetických úspor v domácnosti je ohřev teplé vody a s ním spojená i její spotřeba. Tady se dá nejvíce ušetřit zejména změnou návyků.

„Na ohřátí 120 litrů vody na teplotu 55 °C potřebujete přibližně 6,5 kWh energie. A to není zrovna málo. Každý ušetřený litr teplé vody znamená velkou energetickou úsporu. Začít můžete třeba při sprchování,“ dodává Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt, která se na energetické úspory specializuje. Právě ta se na vývoji E.ON Rádce také podílí.

Pobyt ve sprše je dobré omezit na nezbytně dlouhou dobu – obvykle bohatě stačí třeba jen tři minuty, během nichž sprchou proteče zhruba 30 litrů vody. Ve srovnání s desetiminutovou sprchou ušetříte ročně až 14 000 litrů teplé vody a i více než 5 000 korun za spotřebu i její ohřev.

S úsporami teplé vody pomůže i myčka nádobí. Pokud lidé využívají ekologický mycí program, má myčka ve spotřebě vody a elektřiny konkurenci. Navíc šetří i čas. Myčku je potřeba používat správně. Pořádně ji naplnit a mýt na ekologický program.

Více tipů najdete na webu www.eon.cz/radce.