Takové to domácí množení

Kdo by neznal klasickou venkovskou realitu… domácí nebo i cizí kočka přivede na vaši zahradu koťátka. Ta se v horším případě utopí, v lepším jsou nabízena “do dobrých rukou” zdarma na inzertních serverech nebo cedulí u cesty. Proč je tohle problém, který plní české útulky?

Zkušenosti ukazují, že takovéto příběhy nemívají dobrý konec. Roztomilé koťátko vyroste a přicházejí první problémy. Začne značkovat? Odvezeme do lesa. Toulá se? Nevadí, pořídíme nové. Mrouská? Nebudeme přece platit kastraci, když sama kočka byla zdarma. Celý koloběh tak začíná nanovo. Zdroj: LuckyCats

Známá situace z Brna loňského léta ukazuje, že stačí jedna nekastrovaná kočka, aby se útulky o 3 roky později musely postarat o 51 nemocných zvířat*.

Kočky jako otloukánci

Kočky jsou v ošemetné situaci. Ne všechny se dají považovat za plně domestikované. Nedají se cvičit tak jako psi, nejsou člověku tak oddané a hlavně - nejsou nebezpečné. Města tudíž většinou nemají motivaci jejich přemnožení řešit, jako je tomu u toulavých psů. Kočky ale nemají 9 životů, nedopadají na všechny čtyři a ze všeho se samy nevylížou. Jen chodí umírat do ústraní, a budí tak dojem, že žádnými neduhy netrpí.

Světlo na konci tunelu existuje

Nemálo lidem ale není situace koček lhostejná a vedla je k založení záchranných azylů a útulků. K nim patří i Lucie Pokorová a její spolek LuckyCats. Přesto, že Brno má městský útulek se vší parádou (zaměstnanci, dotace, vybavení), nějak to stále nestačilo. Postupně tak na okraji města vznikl azyl, kde se na nový domov připravují opuštěné kočky a koťata ze širokého okolí.

Zdroj: LuckyCats

Adopcí kočky zachráníš 9 životů!

Stejně jako kočky samotné ani útulky nemají vždy dobrou pověst. Je zažito mnoho představ o kotcích, zápachu a šílených ženách, které už dávno ztratily smysl pro realitu. I toto se snaží LuckyCats změnit.

 Za dodržení všech bezpečnostních opatření jsou koťata a dospělé kočky v LuckyCats vymazlovány v domácím prostředí. “Dbáme hlavně na dobrou socializaci, zvířata zvykáme na stříhání drápků, podávání léků a samozřejmě hodně mazlíme, hladíme a tak celkově dlachníme”, směje se předsedkyně spolku. “Každý od nás dostane kočku zbavenou parazitů, očkovanou, čipovanou a dle věku kastrovanou. Toho se od drobných množitelů dočkáte zřídka”, dodává.

Důležitá je i transparentnost hospodaření; o všech přijatých zvířatech jsou vedeny podrobné záznamy, které potom pomáhají ve výběru vhodného domova. “Bez spokojeného majitele nebude spokojená kočka a naopak” vysvětluje důležitost výběru mazlíčka Pokorová. Zájemce o adopci proto vždy dostane maximum informací o povaze vybraného zvířátka a může se na útulek kdykoli obrátit o radu.

Zdroj: LuckyCats

Uvažujete i vy o pořízení mazlíka, co se nemusí venčit? Na adrese www.luckycats.cz najdete aktuální nabídku koček k adopci.

Podpořit tuto neziskovou organizaci můžete na transparentní účet č. 2701178054/2010.

Je to práce na plný úvazek, ale má smysl. Fotky spokojených zvířat v nových domovech jsou tím největším zadostiučiněním.

*Jednalo se o kauzu v bytě na Staňkové, kdy muž s původně dobrým úmyslem zachránil již březí kočku z ulice, nicméně podcenil kastraci a zvířata se začala nekontrolovaně množit mezi sebou.