Plastická chirurgie ale není jen o novém poprsí, hladším obličeji, či rovnějším nose. Často právě skalpel plastického chirurga vrací po nehodě či úrazu řadu lidí do normálního života. Od pokousání psem, úrazů při autonehodách, až po úrazy při sportech a také při práci. I zde májí plastičtí chirurgové dost práce. Tyto operace trvají v závislosti na rozsahu poranění od desítek minut do několika hodin.  Cílem těchto náročných zákroků je v prvé řadě obnovení co největší funkčnosti poškozené tkáně a až v druhé řadě je estetika.

O plastických operacích v Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou s ředitelkou ústavu Ing. Marcelou Škodovou.

Co znamená pro zdejší ústav, když se řekne plastická operace?

Je to pro nás celá škála výkonů, které se týkají chirurgie ruky, protože chirurgie ruky jako taková se vykazuje v oboru plastické chirurgie. Takže jsou to všechna onemocnění ruky včetně artrotických, revmatických, onkologických a dalších degenerativních změn, nemoci z přetížení ruky, vrozené vývojové vady a pak samozřejmě čerstvé úrazy.

Kromě této chirurgie ruky se zabýváme také estetickou chirurgií, kde provádíme celé spektrum estetických výkonů, jako jsou například úpravy víček, ušních boltců, prsou, kosmetické úpravy obličeje a čela, různé typy liposukce a další.

Zdroj: Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie, příspěvková organizace

Jaké estetické výkony provádíte nejvíc?

Převažují operace horních a dolních víček, které mohou být jednak estetické, jednak doporučeny očním lékařem v případě, že horní víčka znemožňují plnohodnotné vidění. Následují různé operace prsou, zvětšení, zmenšení, modelace. Zvláštním typem programu je pomoc ženám, které přišly o prsa kvůli onkologickým operacím.

Je u Vás na tyto operace dlouhá čekací doba?

Většina našeho operačního programu je vyplněna lidmi s nemocemi rukou, estetické operace mají zvláštní objednávací režim. Některé kosmetické výkony přenecháváme našim lékařům do jejich soukromých praxí s možností využití našich operačních sálů.

Jsou tyto zákroky hrazeny také pojišťovnou?

Některé zákroky jsou hrazeny i pojišťovnou. Musí být ale doporučené specialistou a schválené revizním lékařem. Jedná se například o oční víčka nebo některé typy zmenšování prsou na doporučení ortopeda, kdy velká prsa ničí páteř. Pojišťovnou mohou být hrazeny i výkony, které se zdají být jako estetické. Jsou to většinou nápravy starých úrazů nebo staré jizvy. Stará jizva, třeba na prstě, může způsobit jeho špatnou hybnost.

Zdroj: Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie, příspěvková organizace

Jak náročné jsou poúrazové plastiky?

Jsou to poměrně náročné operace, kdy musí být zabezpečena funkčnost kostí, svalů, nervů, kožního krytu, prostě všech tkání. Těžko spravitelné jsou například úrazy z lisu, kdy jsou tkáně rozdrcené, nebo úrazy rukou z truhlářských strojů, kdy jsou tkáně „roztřepené“.  Lépe se opravují rovné řezy. Ruka představuje velmi složitý mechanismus, který při plné funkčnosti umožňuje velké množství různých pohybů, nezbytných pro sebeobsluhu a pracovní činnosti. Důležitá je proto u nás nejen lékařská, ale i fyzioterapeutická péče, aby se ruka co nejvíce vrátila do stavu, který byl před úrazem.

Zdroj: Youtube

www.ruka-kosmetika.cz