Mgr. Tereza Bělohradská, ředitelka, odpovídá na otázky.
Mgr. Tereza Bělohradská, ředitelka organizaceJaká je hlavní mise a cíle Dobrovolnického centra Kladno?
Hlavní myšlenkou, vedoucí k založení organizace, je dobrovolnictví. To bylo již před více než 20 lety. Dobrovolnictví je nezištná pomoc, věnování času druhému, potřebnému člověku. Pomáháme téměř všem, od dětí přes osoby s handicapem po seniory, a to jak v domácnostech, tak v zařízeních. Dobrovolníky školíme, vedeme, podporujeme a propojujeme s vhodnými klienty. Dobrovolnictví je velmi užitečné, protože mnohdy kompenzuje nedostatky v systému sociálních služeb. Vítáme každého zájemce.
Věnujete se pouze dobrovolnictví?
Poskytujeme ještě službu pro rodiny s dětmi založenou na pomoci, poradenství a podpoře. Poslední část našich služeb se zaměřuje na integraci cizinců a jejich plnohodnotné uplatnění ve společnosti, nalezení zaměstnání, bydlení, výuku češtiny. Snažíme se tím předcházet sociálnímu vyloučení, závislosti na dávkách a charitě.
Všimla jsem si, že pořádáte i různé akce.
Ano, v posledních letech se snažíme zapojovat více do kulturního života na Kladně, organizujeme nejen tradiční Křesadlo, tedy předávání cen dobrovolníkům a Den dětského úsměvu, což je odpoledne plné zábavy, ale také různé tvoření, výlety a zanedlouho nás čeká festival připomínající dobrovolnictví a výročí Sametové revoluce.
Můžete festival trochu přiblížit?
Na Festival svobody a dobrovolnictví, který chystáme 17. listopadu, se velmi těším. K událostem spojeným se Sametovou revolucí chovám pozitivní vztah a jsem velmi ráda, že naše historie směřovala právě ke svobodě nás všech. Téma je i pro náš tým důležité, proto poprvé pořádáme festival, který, pokud se bude veřejnosti líbit, máme v plánu pravidelně opakovat. Chystáme odpolední aktivity pro děti i dospělé, lampionový průvod, mnohá hudební vystoupení laděna trochu tematicky od folku přes devadesátá léta a milénium po večerní zábavu či ples.
Jak se mohou zapojit dobrovolníci, co jim nabízíte?
Kompletní nabídku našich programů najdete na webu, případně stačí, obrátit se na nás, vše vysvětlíme, nabídneme školení. V některých programech musí zájemce o dobrovolnictví projít také psychodiagnostikou.
Nabízíme možnost být dobrovolníkem pro děti, dospělé, osoby s handicapem, nebo třeba seniory či v kulturních zařízeních a na akcích. Někteří dobrovolníci chodí ve dvojici a pejskem. Vše je o domluvě.
Jaké jsou největší výzvy, kterým jako spolek čelíte?
Financování programů, nájemného a dalších nákladů spojených s poskytováním služeb dobrovolníkům a klientům.
Jak vás můžeme podpořit, kde najdeme informace?
Na webu, facebooku a instagramu. Podpořit náš můžete třeba tím, že dorazíte na listopadový festival.
Nabídka pomoci
Staňte se dobrovolníkem