Mgr. Tereza Bělohradská, ředitelka, odpovídá na otázky. 

Mgr. Tereza Bělohradská, ředitelka organizaceMgr. Tereza Bělohradská, ředitelka organizaceZdroj: Mgr. Tereza BělohradskáJaká je hlavní mise a cíle Dobrovolnického centra Kladno? 

Hlavní myšlenkou, vedoucí k založení organizace, je dobrovolnictví. To bylo již před více než 20 lety. Dobrovolnictví je nezištná pomoc, věnování času druhému, potřebnému člověku. Pomáháme téměř všem, od dětí přes osoby s handicapem po seniory, a to jak v domácnostech, tak v zařízeních. Dobrovolníky školíme, vedeme, podporujeme a propojujeme s vhodnými klienty. Dobrovolnictví je velmi užitečné, protože mnohdy kompenzuje nedostatky v systému sociálních služeb. Vítáme každého zájemce.

Věnujete se pouze dobrovolnictví? 

Poskytujeme ještě službu pro rodiny s dětmi založenou na pomoci, poradenství a podpoře. Poslední část našich služeb se zaměřuje na integraci cizinců a jejich plnohodnotné uplatnění ve společnosti, nalezení zaměstnání, bydlení, výuku češtiny. Snažíme se tím předcházet sociálnímu vyloučení, závislosti na dávkách a charitě.

Všimla jsem si, že pořádáte i různé akce.

Ano, v posledních letech se snažíme zapojovat více do kulturního života na Kladně, organizujeme nejen tradiční Křesadlo, tedy předávání cen dobrovolníkům a Den dětského úsměvu, což je odpoledne plné zábavy, ale také různé tvoření, výlety a zanedlouho nás čeká festival připomínající dobrovolnictví a výročí Sametové revoluce.

Můžete festival trochu přiblížit?

Na Festival svobody a dobrovolnictví, který chystáme 17. listopadu, se velmi těším. K událostem spojeným se Sametovou revolucí chovám pozitivní vztah a jsem velmi ráda, že naše historie směřovala právě ke svobodě nás všech. Téma je i pro náš tým důležité, proto poprvé pořádáme festival, který, pokud se bude veřejnosti líbit, máme v plánu pravidelně opakovat. Chystáme odpolední aktivity pro děti i dospělé, lampionový průvod, mnohá hudební vystoupení laděna trochu tematicky od folku přes devadesátá léta a milénium po večerní zábavu či ples.

Zdroj: Dobrovolnické centrum Kladno, z. s.

Zdroj: Dobrovolnické centrum Kladno, z. s.

Jak se mohou zapojit dobrovolníci, co jim nabízíte?

Kompletní nabídku našich programů najdete na webu, případně stačí, obrátit se na nás, vše vysvětlíme, nabídneme školení. V některých programech musí zájemce o dobrovolnictví projít také psychodiagnostikou.

Nabízíme možnost být dobrovolníkem pro děti, dospělé, osoby s handicapem, nebo třeba seniory či v kulturních zařízeních a na akcích. Někteří dobrovolníci chodí ve dvojici a pejskem. Vše je o domluvě.

Jaké jsou největší výzvy, kterým jako spolek čelíte?

Financování programů, nájemného a dalších nákladů spojených s poskytováním služeb dobrovolníkům a klientům.

Jak vás můžeme podpořit, kde najdeme informace?

Na webu, facebooku a instagramu. Podpořit náš můžete třeba tím, že dorazíte na listopadový festival.

Nabídka pomociNabídka pomociZdroj: Dobrovolnické centrum Kladno, z. s.

Staňte se dobrovolníkemStaňte se dobrovolníkemZdroj: Dobrovolnické centrum Kladno, z. s.