Posadit k jednomu stolu developera, podnikatele, ochránce životního prostředí a komunálního politika je takřka husarský kousek. Jak se Vám to podařilo? 
Máte pravdu, že to na první pohled vypadá nemožně, na druhou stranu jako právník již více než dvacet let sjednávám dohody a velmi často plním roli komunikátora. A stejně jsem se toho zhostil i v tomto případě. Zuzku Ceralovou Petrofovou znám mnoho let, stejně tak Vratislava Deptu, majitele logistického centra WLC. Šlo tedy o to jak je, tak ochránce životního prostředí, představitele petice Zachraňme Plachtu a rovněž náměstka Martina Hanouska přesvědčit k setkání a diskuzi s jasným cílem, najít nejlepší řešení pro přírodu i obyvatele Hradce. Podstatné je porozumět očekávání každé ze stran a seznámit se podrobně s detaily, pak je možné najít průsečíky a shodu. 

Setkání podnikatelů, ochránců přírody a zástupce města.Zdroj: Jan Holásek

Setkání podnikatelů, ochránců přírody a zástupce města. Foto: Jan Holásek

Jaký je obsah dohody?

Základním závěrem je to, že budovat v těchto dnech tzv. zadní komunikaci přes přírodní památku Na Plachtě je špatně. Výstupem našeho setkání je společné prohlášení, které shrnuje následující námi navrhovaný postup dalších řešení:

- V první radě je třeba rozšířit křižovatku ulic Brněnská a Na Brně

- Je třeba zohlednit dostavbu silnice R35 z Opatovic na Časy a snížení množství kamionů v ulici Brněnská

- Spornou silnici postavit pouze v případě, že bude následně opravdu potřeba a bude opravdu přínosná a proveditelná

- Petrof je připraven nabídnout městu pozemky pro výstavbu druhé silnice, tak aby nevedla přes Plachu

- Zachovat počet parkovacích míst v ulici Na Brně

- Zlepšit špatné dopravní řešení v ulicích na Brně a Antonína Petrofa

Je třeba zabránit neuváženým rozhodnutím a zmapovat všechny podstatné otázky. Zajímá nás třeba, co se stane s dopravou na Brněnské po dokončení úseku R 35 Opatovice – Časy, kdy by se měla z Brněnské přesunout tranzitní kamionová doprava na obchvat kolem Hradce po rychlostní silnici R 35 a dálnici D 11. Ale i další věci, které ovlivní dopravu a ukáží, jakou cestou by se mělo město vydat.

Celý obsah dohody naleznete na mých stránkách https://www.janholasek.cz/plachta.

Připadá mi, že to určité míry suplujete práci vedení města, jak dohodu vnímá pan primátor se svými kolegy? 
Dočetl jsem se v tisku, že pan primátor Hrabálek považuje aktivitu svého náměstka Martina Hanouska za jeho obcházení. Nechci to hodnotit, nejsem člen vládní koalice, ale obecně si myslím, že podobné kroky mělo už dávno udělat vedení města. Já se snažím řešit problémy věcně, racionálně a nalézat dohodu. Když se k ničemu nemělo, chopil jsem se toho já. Pan primátor se rovněž nechal slyšet, že se s dohodou neseznámil, tak jsem mu ji osobně poslal. V každém případě pevně věřím, že vedení města bude dohodu respektovat a využije jí při dalším řešení situace na Plachtě.

Zdroj: Youtube

SNÍŽENÍ SVĚTELNÉHO ZNEČIŠTĚNÍ PLACHTY JE DALŠÍM POZITIVNÍM KROKEM, KTERÝ SE NÁM POVEDL

Jaká je tedy současná situace? 
Jsem rád, že podnikatelé s ochránci životního prostředí komunikují a snaží se spolupracovat. Došlo například k tomu, že logistické centrum omezilo osvětlení zadního pláště budovy logistického centra v maximálním rozsahu, který neovlivňuje jeho chod. I tenhle krok ukazuje na to, že zdánlivě nesmiřitelné tábory spolu mohou spolupracovat.

Vypadá to tedy, že se daří i další aktivity vedoucí k ochraně Plachty. 
Máte pravdu a velmi mě těší, že se mi tyto kroky podařilo nastartovat. Když řešíte věci selským rozumem a jdete do podstaty věci, řešení se dají najít v zásadě kdykoliv. V posledních dnech byla uzavřena další dohoda, kdy logistické centrum zajistí v horizontu měsícíců výsadbu stromů na svém pozemku a po dohodě s ochranáři i na pozemku v chráněné památce tak, aby vznikla ochranná clona mezi osvětlením logistického centra a přírodní památkou.

Věnujete se dalším problémovým lokalitám v Hradci, třeba rekonstrukci Benešovy třídy? 
Ano, poté, co se lidé dozvěděli o řešení na Plachtě, se na mě obrátili obyvatelé z Benešovky se žádostí o podporu při řešení problémů, které zatím znemožňují další postup při získáni územního rozhodnutí pro rekonstrukci. S obyvateli Benešovky jsem se potkal, prostudoval podklady a společně jsme našli řešení, které chci nyní představit vedení města. Pro vyřešení je třeba aktivního působení města, tak doufám, že se k věci postaví čelem a bude konat. Pokud ano, problém bude do dvou měsíců vyřešen a můžeme postoupit dopředu.

A co další projekty, o kterých se třeba tolik nemluví?
V poslední době se na mne obrátili například sousedi z Husovy ulice, chtějí dohlédnout na developerský projekt u nás na Novém Hradci, aby bylo všechno v pořádku. Je toho spousta. Velmi mne to mrzí, ale město je v oblasti výstavby často velmi pasivní. S investory je třeba spolupracovat, protože nové byty potřebujeme, zároveň ale musíme tvrdě bránit zájmy města a jeho občanů.

Děkuji za rozhovor. 

KaŠ

Zadavatel: Jan Holásek - společný kandidát HDK, TOP 09, LES, Zelených, Změny pro Hradec, hnutí Senátor 21 a VPM Hradec Králové
Zpracovatel: Jan Holásek