Hypotéka má smysl a řadí se mezi dobré úvěry, není ale samozřejmostí pro každého. Podmínky pro získání hypotéky 2020 jsou sice mírnější než ty v roce 2019, přesto bankovním sítem neprojdou všichni.

První eliminace je věková, žadatel musí být plnoletý a neměl by být v důchodu. Výjimka sice potvrzuje pravidlo, ale obecně lze říct, že největší šanci na hypotéku mají lidé v aktivním věku, tedy od 18 do 65 let.

Zadlužení a na hranici životního minima na hypotéku zapomeňte

Věk sice trochu napoví, zda budete úvěruschopný, avšak až příjmy to dokonale potvrdí. Pokud se potácíte na hranici životního minima, je jasné, že splácet úvěr pro vás bude nemožné, a to k tomuto rozhodnutí nepotřebujete ani zdlouhavý výpočet hypotéky. Bez příjmů na úvěr prostě zapomeňte.

Příjmy jdou samozřejmě ruku v ruce s výdaji a důležité pro banku tak je, kolik vám zbývá peněz po zaplacení všech nezbytných nákladů. Platí pak, že čím vyšší půjčku budete chtít, tím více peněz musíte mít. Nově se ale nemusíte obávat nedávných podmínek stanovených Českou národní bankou (ČNB), která nejednomu zájemci o hypotéku zavřela vrátka do vlastního bydlení. Nyní už neplatí, že:

  • na zaplacení všech splátek musíte vynaložit maximálně 45 % čistého měsíčního příjmu,
  • můžete si půjčit maximálně do devítinásobku čistého ročního příjmu.

Přesto nepočítejte s tím, že banka vám půjčí, jste-li zadluženi od hlavy až k patě. Ani zmírnění podmínek banky nijak neobměkčilo, bonita je při schvalování hypotéky stále alfou omegou.

O výši hypotéky rozhodne hodnota nemovitosti a typ úvěru

Mnozí žadatelé si myslí, že hypotéka je jen na pořízení nemovitosti, popřípadě její rekonstrukci, to ale není pravda. Americká hypotéka je neúčelovým úvěrem, a tak ji můžete použít třeba na koupi automobilu. Ať už si ale sjednáte jakýkoliv typ hypotéky, nikdy se neobejdete bez nemovitosti, kterou poskytnete bance k zástavě a která rozhodne o možné výši vašeho úvěru.

Zatímco u americké hypotéky si můžete půjčit maximálně 70 % z hodnoty nemovitosti, u klasického úvěru na bydlení je to nově až 90 %. Na pořízení bydlení vám tak stačí úspory ve výši 10 % z ceny bytu či domu. Vybrat můžete třeba stavební spoření, máte-li na něm našetřeno 200 000 Kč, máte šanci až na dvoumilionovou půjčku, pokud k němu přidáte ještě 100 000 Kč, bude ve hře až třímilionová hypotéka.

I přestože podmínky hypoték v posledních měsících zmírňují, neznamená to, že na hypotéku dosáhne každý. Banky si důkladně prověřují klienty, a proto jim nic nezůstane zatajeno, a to ani negativní záznamy v registrech dlužníků.