V rámci testování 5G byla vybrána pětice měst z České republiky, a to Karlovy Vary, Jeseník, Ústí nad Labem, Bílina a Plzeň. Tato města se svými projekty zahájila přípravné kroky ke spuštění prvních skutečných ukázek toho, jaké přednosti 5G technologie přinášejí.

5G v budoucích chytrých městech zlepší životní prostředí a usnadní život jejich obyvatelům.

On-line data zpříjemní dopravu ve městech a dostupnější bude i parkování. Chytré venkovní osvětlení napojené do sítě 5G přinese energetickou úsporu a zvýší bezpečí obyvatel. Senzory umístěné na odpadkových koších nebo kontejneru automaticky rozpoznají, zda je plný, a jeho vyvezení tak bude zajištěno dřív, než se kolem něj začne kupit odpad. Města se stanou atraktivnější pro turisty díky rozvoji virtuálních průvodců.

Zdroj: www.vodafone.cz

Pomoc lékaře i na dálku

Velký přínos má 5G v oblasti zdravotnictví. Aplikace Záchranka lépe využije kmitočtové pásmo pro videopřenosy a jejich kvalita se zvýší natolik, že zdravotník bude moct na dálku rychleji a přesněji pomoci zraněnému. Telemedicína využije 5G k dálkovému monitoringu pacientů nebo dokonce k lékařským zákrokům prováděným na dálku. Například při operaci v ústecké nemocnici tak bude moct asistovat doktor působící v Praze, aniž by musel vycestovat.

5G sítě budou hrát také významnou roli ve školství. Už nyní vidíme, jak probíhá distanční vzdělávání nejen dětí v době koronavirové krize. 5G sítě umožní toto vzdělávání posunout na vyšší úroveň a studenti tak naplno využijí třeba virtuální realitu, kdy ze školní lavice podniknou cestu po dně oceánu. Například gymnázium v Jeseníku plánuje testovat 5G v oblasti robotiky.

Zdroj: www.vodafone.cz

Šance pro dosud odlehlé regiony

Nevídané možnosti přinese síť páté generace v průmyslu. Ať už jde o automobilový průmysl, chemický nebo výrobní provoz. Dokáže sjednotit vše, od výrobních robotů, klimatizačních systémů až po řídicí konzole. Bude to propojená síť, která umožní řídit průmyslový závod zcela bez kabelů.

Zdroj: www.vodafone.cz

Výstavba 5G sítí znamená digitalizaci ekonomiky a je šancí i pro odlehlejší nebo zatím méně úspěšné regiony, jak se dostat mezi nejvyspělejší oblasti světa. Za lépe placenou prací s vysokou přidanou hodnotou nebude vždy nutné dojíždět, internetová dálnice přinese nové možnosti i na venkov.