Pokud jste v červnu už nestihli podat žádost o dotaci na výměnu zdroje vytápění, nebo jste čekali na nové podmínky, právě teď přichází správný čas vzbudit se z letního spánku. Prázdninová pauza programu Nová zelená úsporám skončila a od 1. září už opět můžete přihlašovat své projekty do systému. Přinášíme vám stručné shrnutí, co vše se dá díky programu financovat, jaké jsou podmínky a máme pro vás i tip na specialisty, kteří vám pomohou s podáním žádosti i s realizací projektu.

Výměna starých kotlů včetně těch plynových
O podání žádosti o dotaci na výměnu kotle by měli uvažovat zejména vlastníci kotlů na pevná fosilní paliva 1. a 2. třídy. Tento typ kotlů nesmí být od 1. září 2024 v provozu, a to jak v případě rodinných, tak i bytových domů. Výměnu můžete uskutečnit za kotle na pelety, lokální zdroj na biomasu nebo tepelné čerpadlo.

Novinkou letošního podzimu je možnost požádat o dotaci v případě výměny plynového kotle za tepelné čerpadlo. Týká se ale jen kotlů starších 20 let.

Zdroj: Rolig CZ s.r.o.

Šetřit finance za vytápění pomůže zateplení domu
Abyste v dlouhodobém horizontu ušetřili co nejvíce za vytápění rodinného nebo bytového domu, doporučujeme zkombinovat žádost o výměnu kotle s žádostí o dotaci na kompletní zateplení nemovitosti. Dotace na zateplení běžely již dříve, ale v současné podobě je jednodušší proces podání žádosti, nejen díky menší byrokratické zátěži, ale také díky tomu, že nepotřebujete rozsáhlý stavební projekt, pouze zjednodušenou projektovou dokumentaci a posudek.

Je možné provést pouze dílčí zateplení, ale čím komplexnější bude, tím vyšší podporu získáte.
V případě nízkopříjmových skupin lze využít program Nová zelená úsporám Light, kde kromě zateplení můžete získat finanční prostředky i na výměnu oken a dveří.

Zdroj: Rolig CZ s.r.o.

Konzultace se specialisty šetří váš čas i nervy

Cílem programu Nová zelená úsporám je pomoci co nejvíce lidem s výměnou kotlů, zateplením nemovitostí i dalšími stavebními úpravami. Jde nejen o finanční příspěvek, ale i o samotnou realizaci. Pokud byste uvítali pomoc s kteroukoliv fází podávání žádosti, nebo hledali firmu, která zrealizuje projekt, můžete se s řešením dotace obrátit na firmu Rolig. Patří mezi ověřené specialisty a najdete ji i na webu Nová zelená úsporám. Pomůže vám s podáním žádosti i dokumentace k ní a postará se nejen o stavební práce, ale i o nákup kotlů nebo kamen. Stačí napsat e-mail s představou, na co byste dotaci potřebovali.