Bezpečné cestování v autě

Když přepravujete psa autem, měli byste vždy myslet především na jeho zabezpečení. Nejde totiž jen o jeho vlastní bezpečí, ale o bezpečí celé posádky. V případě, že necháte psa volně sedět na zadních sedačkách, při nehodě či pouhém prudkém brzdění může vážně ohrozit zdraví řidiče a spolujezdce. Je proto důležité správnou přepravu nepodceňovat.

Legislativa ČR se k přepravě psa v autě vyjadřuje sice jen relativně neurčitě. Zákon o provozu na pozemních komunikacích ukládá řidiči povinnost „zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete“ a „zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby“. Je tedy zřejmé, že psa nelze přepravovat jen tak na volno – na místě za to hrozí pokuta ve správním řízení.

Nezajištěný pes může ublížit nejen sobě, ale také ostatním cestujícím. Pokud ho nezajistíte, vystavujete ho i při běžné jízdě (zatáčení, brzdění) riziku lehkého zranění. V případě, že zabrzdíte prudce, například abyste zabránili nehodě, už může jít o život váš i vašeho čtyřnohého přítele. Vás v takové chvíli zadrží bezpečností pásy, pes se ale nezadržitelně vydá směrem vpřed, kde může skončit na palubní desce či v čelním skle.

Ne každý majitel má to srdce umístit svého milovaného mazlíčka do klece, přepravky či boxu. Vězte ale, že se jedná o nejbezpečnější způsob přepravy jak pro něj, tak pro vás. Pokud se tak rozhodnete, pamatujte, že dle vyhlášky o ochraně zvířat při přepravě je nutné box zajistit vůči pohybu v dopravním prostředku. Můžete k tomu použít upevňovací oka společně s gumy-cuky nebo upínacími popruhy. Boxy pro menší psy lze zaklínit do prostoru pro nohy za předním sedadlem.

Jistou formou zajištění bezpečnosti psa při přepravě je také postroj do auta. I když se nejedná o tak efektivní zabezpečení, jako je pevně umístěná klec, je důležité, že bezpečnostní postroj zabrání psovi ve volném pohybu po kabině, čímž může sloužit jako částečná prevence proti dopravní nehodě. Jsou uzpůsobené tak, aby se v nich pes po dobu jízdy cítil pohodlně a hlavně bezpečně. Pás k postroji by měl být takové délky, aby pes nedosáhl na žádného druhého pasažéra v autě, proto je třeba opravdu pásy zkrátit na správnou délku.

Pro oddělení prostoru od řidiče lze použít mříž či auto-sítě, které jsou schopny zbrzdit náraz psa při autonehodě, a chrání tak řidiče a spolujezdce na předních sedadlech. Tyto zábrany samostatně nemohou sloužit jako plnohodnotná ochrana psa a cestujících v autě. Je však praktickým a neocenitelným pomocníkem v bezpečnosti cestování autem v kombinaci s jinými bezpečnostními pomůckami viz výše.

Ať jedete kamkoliv, do kufru si vždy přibalte mazlíčkovu oblíbenou deku, polštářek či hračku. Cokoliv, co má rád a co mu připomíná domov. Pro uklidnění před cestou autem existuje na trhu několik přípravků – na bázi přírodní či již medikamentózní. Zde je určitě důležitá diskuse s veterinářem, aby byl vybrán ten nejvhodnější přípravek pro Vašeho mazlíčka.

Než nastoupíte se psem do auta, ujistěte se, že je ve voze vhodná teplota. V létě by mohlo snadno dojít k přehřátí. Nikdy nenechávejte psa v létě uzavřeného v autě!

Na cestu se psem mějte u sebe vždy odpovídající množství vody pro psa a misku. Při delších cestách dělejte pravidelné přestávky na venčení a napájení. Pokud pes v autě zvrací či je mu nevolno, nekrmte ho před cestou alespoň 2 hodiny. Pokud hladovka nefunguje, pak je na místě po poradě s veterinářem použít prostředky k tlumení nevolnosti.

Cestování letadlem

Pokud se chystáte se svým zvířecím miláčkem cestovat letadlem, je nutno splnit několik kroků.

Před samotným odletem je nutné zjistit, zda vůbec Vaše zvířátko do dané země může a jestli neplatí na daném území nějaká zdravotní omezení – v tomto mají aktuální informace příslušná ambasáda a Státní veterinární správa ČR.

Je nutné si ověřit, jestli letecká společnost vaše zvíře přepraví a za jakých podmínek, informace jsou většinou dostupné na internetových stránkách jednotlivých aerolinek. Každá společnost má svoje podmínky pro odbavování zvířat a přeprava domácích mazlíčků je za poplatek. Vždy se na podmínky informujte při rezervaci.

Pro základní cestování po Evropské unii je zapotřebí mít zvířátko očipované (mikročipem, který musí splňovat normy ISO 11784 nebo 11785; označení tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011) a musí být vystaven pas. Pes, kočka nebo fretka musí být očkováni proti vzteklině a je třeba mít s sebou potvrzení od veterináře, to je platné 21 dní po základním očkování, nebo ode dne přeočkování.

Některé země mají kromě povinných dokumentů a očkování ještě další omezení. Když zůstaneme v Unii: Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko vyžadují ošetření proti echinokokóze – tedy odčervení. Nemůžete ale tabletku vpravit do zažívacího ústrojí zvířete sami, ošetření musí zapsat do pasu veterinář. Pokud cestujete se štěnětem, kotětem nebo mládětem fretky, do některých zemí Evropské unie vás nepustí dřív, než zvíře dosáhne 3 měsíců věku.

Připravit zvířátko na cestování je vždy na Vás. Většinou je nutné mít zvíře v přepravním boxu – zde platí to samé co pro cestování autem. Zajistit pohodlí a bezpečnost. Dát na cestu oblíbené hračky, dostatek tekutin. Pro snížení stresu lze použít stejné přípravky jako pro cestování autem.

Veterinární klinika Na Zdaboři Vám přeje krásné léto.