Jak zjistím, že máme drahé teplo?

Stačí vzít do ruky roční vyúčtování tepla. Obecně lze říci, že pokud platíte více než 1 200 Kč/GJ dálkového tepla, je na čase se zamyslet nad jinými možnostmi, jak dům vytápět a ušetřit.

Konec vytápěných chodníků

Provozovatelé soustavy zásobování tepelnou energií (SZTE) argumentují tím, že dálkové teplo je ekonomické a ekologické, protože vyrábí tepelnou energii v jednom zdroji a následně vytápí mnoho objektů najednou. Sněhu v zimě poslední roky moc nemáme, ale všimli jste si někdy těch roztátých míst na trávě a chodnících? Unikající teplo z dálkových rozvodů. A víte, kdo ho zaplatí?

Nejlevnější teplo je to, které se ani nemuselo vyrobit. Takže nejekonomičtější je vyrábět teplo v objektu, kde ho rovnou spotřebujeme. S tepelnými čerpadly navíc opravdu ekologicky, bez emisí.

Energie jsou jako spojené nádoby

Zemní plyn a elektřina jdou dlouhodobě ruku v ruce a jejich ceny spolu úzce souvisí.  Při prodeji elektřiny na burze určuje její cenu nejdražší zdroj, ze kterého se v danou chvíli vyrábí. Když tedy zdraží plyn, zdraží i elektřina. Z dlouhodobého hlediska je ale poměr jejich cen stálý - 1 MWh plynu stojí přibližně polovinu toho co 1 MWh elektřiny.

Na změnu ceny zemního plynu a elektřiny reaguje cena tepelné energie. Záleží na tom, z čeho se teplo vyrábí. Kotelny s tepelnými čerpadly mají oproti ostatním provozům značnou výhodu, říká se jí účinnost. Zdražení elektřiny se tak v ceně tepla z tepelných čerpadel projeví jen z jedné třetiny, zbytek získané energie je zadarmo, ze vzduchu.

Řešením je vlastní zdroj tepla

Z výše uvedeného vyplývá jednoduché a smysluplné řešení. Vyrábět tepelnou energii v místě spotřeby tepelnými čerpadly, a mít tak teplo navždy za výrobní náklady.  Při ceně elektřiny 5000 Kč/MWh, vychází 1 GJ tepla z tepelného čerpadla kolem 600-650 Kč.

Pořízení vlastní kotelny s tepelnými čerpadly je moderní cesta za levnějším teplem a teplou vodou. Pokud jí navíc doplníte o fotovoltaickou elektrárnu, na kterou dostanete dotaci, získáte spolupracující systém, přinášející maximální energetickou soběstačnost a velké úspory.

Co vám to přinese?   
▪  úsporu nákladů až 70%
▪  nezávislost na centrálním dodavateli tepla
▪  rozhodování o vlastní topné sezóně
▪  bezemisní topný zdroj

Zdroj: archiv autora 

www.vytapenipanelaku.cz