Standardně se u žen na základě odběru krve zjišťuje hormonální profil, gynekologické a ultrazvukové vyšetření a u mužů zase spermiogram. Kromě toho lékaři doporučují při delším neúspěšném snažení o dítě i další testy. Konkrétně jde o AMH test plodnosti a TSH test na štítnou žlázu. O co přesně jde a proč je dobré tyto testy podstoupit, vysvětlí primář Centra reprodukční medicíny ISCARE Jan Lacheta.

Primář Centra reprodukční medicíny ISCARE Jan Lacheta.Primář Centra reprodukční medicíny ISCARE Jan Lacheta.Zdroj: ISCAREAnti-Müllerian hormon nebo také AMH je hormon produkovaný folikuly ve vaječnících, jehož hladina přímo souvisí s počtem těchto folikulů (měchýřky, v nichž zají vajíčka). Hodnota AMH je dobrým ukazatelem, zda je počet vajíček dostatečný a plodnost ženy optimální, nebo zda její schopnost otěhotnět již klesá. AMH hormon řídí i celý proces dozrávání vajíček, jeho hodnota v krvi tak poměrně přesně ukáže, kolik vajíček ženě ještě zbývá a jakou má šanci na přirozené početí. Test AMH standardně nehradí zdravotní pojišťovna. Běžně se jeho cena pohybuje okolo 1 tis. Kč.

„Je doporučeno, aby si hladinu AMH nechala zkontrolovat každá žena, která je starší 28 let a přemýšlí o odkladu mateřství. U přibližně 10 % žen dochází totiž ke ztrátě plodnosti dříve, a proto je dobré si včas ověřit, zda je vhodné mateřství odsouvat na později. Samozřejmě je také doporučeno AMH vyšetřit u žen, které se o těhotenství neúspěšně snaží déle, než 8 měsíců,“ říká MUDr. Jan Lacheta, primář Reprodukční medicíny ISCARE.

Hodnota AMH, která je v normě, signalizuje dostatečný počet zdravých vajíček. Při téhle naměřené hodnotě je pak, v případě neúspěšného početí, možné vyloučit příčinu v ovariální rezervě. Při snížených hodnotách AMH je naděje na přirozené otěhotnění malá, ale stále je zde možnost otěhotnění při využití některé z metod umělého oplodnění. Pokud je hodnota AMH velmi nízká, je k úspěšnému početí miminka většinou zapotřebí využít darované vajíčko.

Zdroj: ISCARE

TSH test

Otěhotnění dále ovlivňuje dostatek hormonů štítné žlázy. Její snížená činnost (hypotyreóza) může bránit ovulaci nebo vést k poruše až zástavě menstruace jako takové. Neléčená hypotyreóza i hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy) těhotné ženy pak představuje závažné onemocnění, které může způsobit komplikace těhotenství, poruchy vývoje plodu a také potrat nebo předčasný porod.

Zdroj: ISCARE

„Vyšetření štítné žlázy je vhodné realizovat ještě před otěhotněním, protože případná porucha její funkce je snadněji řešitelná před případnou graviditou. Navíc hypotyreóza je často bezpříznaková, může se vyvíjet i několik let. Ideálním parametrem, který nám hodně napoví o funkci štítné žlázy je TSH (tyreostimulační hormon),“ doplňuje primář Lacheta.

Podívejte se na to video, jak to vypadá na klinice ISCARE a jak probíhá cesta párů za vysněným dítětem:

Zdroj: Youtube

Zdroj: istock