Rakovina s člověkem pořádně zamává a co teprve odměřený přístup lékařského personálu v nemocnicích. Zdlouhavé hodiny čekání v řadě na další lékařský zákrok, sterilní prostředí, kde je člověk se svou diagnózou zcela sám. V tu chvíli člověk ocení rychlý, citlivý, a individuální přístup. 

Národní onkologický program (Linkos) uvádí, že v průběhu života onemocní rakovinou každý 3. obyvatel České republiky. Každoročně je u nás diagnostikováno více než 87 000 pacientů se zhoubným novotvarem, to je, jako kdyby onemocněl celý Zlín, Pardubice či Ústí nad Labem. Na rakovinu, bohužel, každý rok zemře zhruba 27 000 Čechů, což představuje více než je počet obyvatel Uherského Hradiště, Orlové a jen o pár stovek méně než je obyvatel Písku. Je osobní přístup v takovém počtu nemocných vůbec možný?

Lékaře i nemocnici si můžete vybrat

Strach z bílých plášťů provází snad kohokoliv při vstupu do nemocnice. Nekonečně dlouhé chodby, přecházení mezi odděleními, odměřený přístup, spousta cizích slov, děsivé ťukání do počítače,… pacienti často ani netuší, co na ně čeká nebo na koho se mohou v případě potřeby obrátit.

Pro správné rozhodnutí potřebujete mít dostatek informací o svém onemocnění, o výhodách, ale také možných rizicích dostupných léčebných metod. To se ale mnohdy neděje. Příkladem může být pan Roubínek, kterého lékaři "přemlouvali" k radikální operaci prostaty. "Měla jsem strach. Já jsem už předtím prodělala onkologické onemocnění, ale na rozdíl od manžela jsem měla dobrou zkušenost s českým zdravotnictvím. Nedám na něj dopustit, myslím si, že máme opravdu dobrý systém a doufala jsem, že můj muž dopadne stejně. S prostatou má ale zkušenost mnohem horší,” říká paní Roubínková.

Zdroj: PROTON THERAPY CENTER

Karcinom prostaty je v Česku nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů a je třetí nejčastější příčinou úmrtí na zhoubný nádor. "Když jsem se to dozvěděl, samozřejmě, že to bylo na nervy. Těžce jsem to snášel, protože jsem kolem sebe viděl smutné příběhy pánů, kteří za sebou operace měli. Hlavně se nesmiřte s tím, co vám řeknou doktoři. Pozoroval jsem totiž až nechuť se se mnou o protonu bavit. Myslím si dokonce, že to bylo cílené. Kdybyste totiž viděli, jakým tónem se se mnou bavili, pochopili byste. Nejdřív by si lidé měli sehnat informace,” říká dnes pan Roubínek a užívá si všech kvalit života.  

Léčba nádoru prostaty si vyžaduje velmi individuální a komplexní přístup. A takový pan Roubínek našel v pražském Protonovém centru. „U našich pacientů je vysoká šance na úplné uzdravení při zachování výborné kvality života s minimem rizika impotence a inkontinence. V principu se k nám každý pacient může dostat dvěma způsoby. Buď ho k nám pošle jiný lékař, který dokáže posoudit, že pro pacienta bude protonová terapie vhodnou metodou. Obvykle se pak lékař přímo spojí s některým z našich specialistů a konkrétně se spolu o pacientovi domluví. Častější variantou ale je, že pacient za námi přijde sám,” uvádí MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D, primář Protonového centra.

Zdroj: PROTON THERAPY CENTER

Mít pocity jistoty, bezpečí a komfortu

Onkologická léčba je často náročná a velmi zdlouhavá, dokáže pacientům a jejich rodinným příslušníkům pěkně pocuchat nervy. Vědí o tom i v pražském Protonovém centru, kde si zakládají nejen na špičkové léčbě na světové úrovni, s vysoce kvalifikovaným personálem, ale i na vytvoření komfortního, harmonického a přátelského prostředí, kde se pacienti cítí uvolněně a vědí, že bude o ně dobře postaráno.

Můj manžel popravdě z počátku ani moc netušil, co protonová terapie vlastně je. Vše jsme mohli absolvovat v páru a po dobu vyšetření jsem pohodlně čekala v prostředí krásné recepce. Když jsou na zvládnutí situace dva, tak má partner vždy více prostoru zjišťovat všechny možnosti a být svému nemocnému blízkému oporou. Proto byl způsob, jakým Protonové centrum k doprovodu pacientů přistupuje, pro mě naprosto zásadní," oceňuje lidský přístup centra paní Dagmar, jejímuž manželovi byl při banální operaci cysty na močovém měchýři náhodou zjištěn karcinom prostaty.

Zdroj: PROTON THERAPY CENTER

Špičková léčba se dnes bez kvalitního klientského servisu a péče neobejde. Už od prvního kontaktu s centrem je pacientům přidělen osobní koordinátor, který nejen zodpoví veškeré dotazy, ale provede ho celou léčbou. Pacienti by měli mít pocity jistoty, bezpečí a komfortu. 

Zdroj: PROTON THERAPY CENTER

- Kontaktovat Protonové centrum můžete bez doporučení lékaře.
- Do 24 hodin dostane pacient informaci, zda jste vhodný k protonové léčbě.
- Na vstupní konzultaci vám dají termín do 5 pracovních dní
- Vstupní konzultace trvá okolo 45 minut
- protonová léčba i všechna vyšetření v Protonovém centru jsou hrazena zdravotními pojišťovnami
- Nejnovější informace najdete na webových stránkách a na Facebooku Centrum protonové léčby