Na elektřinu raději nespoléhejte

Při sázce na elektřinu je důvod nasnadě a věřte, že byste ho pocítili při prvním výpadku elektřiny v zimním období. Kvalitní komín napojený na záložní otopnou soustavu v podobě krbové vložky je něco jako pojištění. Vlastně ho nemusíte ani používat, ale v případě nouze budete vděční, že jste se do něj rozhodli investovat. Nicméně pokud za komín již peníze vydáte, určitě ho nenecháte ležet ladem. Ostatně představte si, že se vrátíte podzimního sychravého dne utahaní z práce. Není nad to rozdělat oheň v krbu a usadit se před něj. Sálavé teplo vycházející z krbové vložky je nejpříjemnější forma vytápění vůbec. Samozřejmě vyžaduje jistou námahu při zatápění, ta se ale rozhodně vyplatí. Ostatně lidé, kteří krbovou vložku ve svém domě mají, si bydlení bez ní již ani nedokážou představit.

Zdroj: Schiedel, s.r.o.
Systém monolitického komínového systému Kingfire s integrovanou krbovou vložkou je vhodný i do menších prostor. Vzhledem zabudování krbové vložky přímo v komínovém tělese zabírá zhruba polovinu plochy, než verze samostatné zděného komína a volně stojících kamen.

Krb a komín v jednom

Pořízení kvalitního komína s krbovou vložkou představuje cca 2% z celkového nákladu na stavbu průměrného rodinného domu. To je položka, která není nijak likvidační a rozhodně se dá ušetřit jinde, například na vybavení domu. Pokud investujete do záložního zdroje tepla a budete ho využívat, vězte, že neuděláte chybu ani z hlediska ekologie. Budete využívat lokální, obnovitelnou a levnou surovinu, které máme v současné době v České republice dokonce nadbytek.

Zdroj: Schiedel, s.r.o.
Krbová kamna Sirius jsou dodávána v balíčku s komínovým systémem Permeter Smooth Air. Díky přímému napojení na kamna shora šetří místo v interiéru.

Společnost Schiedel, která se zabývá vývojem a výrobou spolehlivých komínových těles, nabízí v tomto ohledu dvě velmi jednoduchá a bezstarostná řešení. S komínem totiž můžete zároveň pořídit i krbovou vložky. Prémiovou variantu představuje monolitický komínový systém Schiedel Kingfire. Ten v sobě spojuje nejen nejmodernější výkonná kamna na kusové dřevo, ale i nejkvalitnější komínové těleso Absolut, které je jako jediné na našem trhu certifikované i pro pasivní stavby. Výhodou systému je velmi rychlá výstavba. Celý systém se totiž vyrábí na míru každé stavbě a na stavbu je dovezen vcelku. Samotná instalace je tak otázkou minut. Jediným předpokladem pro úspěšnou realizaci je přítomnost jeřábové techniky, bez které betonový monolit nejde vztyčit. Další variantou je lehký nerezový komínový systém Schiedel Permeter Smooth Air, který je dodáván samostatně nebo v balíčku s krbovými kamny Sirius. Tento komínový systém je jediným nerezovým typem, který je zcela nezávislý na vzduchu z místnosti. To je předpokladem k instalaci do nízkoenergetických domů vybavených řízeným větráním. Výhodou obou výše jmenovaných typů je i značná úspora místa oproti běžnému komínovému systému, na který jsou pomocí sopouchu připojená samostatná kamna.

Zdroj: Schiedel, s.r.o.
Komínový systém Kingfire se na stavbu doveze vcelku a pomocí jeřábu se ukotví na připravené podloží.

Zdroj: Jan Němec, Tiny Homes
Komínový systém Permeter Smooth Air můžete pořídit i samostatně a napojit ho na vhodná krbová kamna. Díky přímému napojení na kamna shora opět šetří místo.