Za tu dobu zde vystavovali jak představitelé regionálního výtvarného života, tak výrazné osobnosti českého výtvarného umění, tvůrci zastávající spíše tradiční metody, ale i umělci hledající nové cesty a možnosti výtvarného výrazu. K těm druhým bezesporu patří i výtvarník Petr Vlach z Polné u Jihlavy, kterého představí dačická galerie letos na podzim. 

Narodil se v roce 1969, s malováním začínal v devadesátých letech minulého století a jako osobitý a výrazný výtvarník se etabloval v minulém desetiletí. V duchu francouzského nového realismu využívá k uměleckému vyjádření již použité a vyhozené věci, kterým metodou asambláže (prostorové koláže dotvářené použitými trojrozměrnými předměty) dává nový život a nové významy. Na výstavě v Třebíči tak např. představil obrazy, pro něž využil původní elektrickou instalaci z polenské škrobárny. Přestože je jeho tvorba nefigurativní a spíše abstraktní, jsou v jeho instalacích obsaženy osobité příběhy i sociální a společenská témata. To konec konců potvrdilo i přijetí jeho rozměrného plátna s názvem Prisoner (Vězeň) porotou mezinárodní výstavy Human Rights v severoitalském Roveretu v roce 2013, jíž se pak zúčastnil svými díly ještě několikrát. Také na dačické výstavě se můžete v jeho obrazech pokoušet objevit příběhy cest a bytí člověka, jehož autor často zobrazuje symbolicky v podobě růže. 

Zdroj: Petr Vlach/osobní archiv

Příznivci výtvarného umění mohou navštívit výstavu pod názvem Cesty důvěrné letos od 17. září 2023 v dačickém Novém zámku, v jehož zadním traktu má zdejší galerie sídlo. Vernisáž zahájí v 16. hodin – netradičně na nádvoří zámku – koncert Lucie Laubové (soprán), Ady Bílkové (mezzosoprán) a Františka Fialy (klavírní doprovod), po němž bude následovat cesta k obrazům do výstavních prostor galerie.

Součástí expozice budou i rozměrné barevné vitráže vytvořené z industriálních oken polenské škrobárny. Ty budou – pouze několik dní – vystavené v prostoru před průčelím zámku.

Výstava obrazů a asambláží Petra Vlacha potrvá v dačickém muzeu a galerii do 15. října letošního roku a pořadatelé vás na netradiční zážitek srdečně zvou.