Vbočený palec trápí ženy i muže už po čtyřicítce
Vbočený palec (můžete se setkat rovněž s latinským názvem hallux valgus) patří mezi deformity nohou, které poznáte na první pohled. Palec je vychýlen ze své přirozené polohy a směřuje k ostatním prstům. Ačkoliv se vám může zdát, že se jedná pouze o estetickou vadu, případně pouze o vadu palce, jste na omylu. Vbočený palec je nejčastěji doprovázen poklesem příčné klenby. Špatnou funkcí palce je ale ovlivněna celá noha – nášlap ani odraz nejsou pro tělo ekonomické, a tudíž se problém přenáší do vyšších etáží, jako jsou kolena, kyčle či páteř.

Vbočený palecVbočený palecZdroj: Pro-nožky Original s.r.o.

Nejčastěji se vbočený palec vyskytuje u lidí mezi čtyřicátým až šedesátým rokem, a to jak u mužů, tak u žen. Výjimkou ale nejsou ani mladší ročníky. Jaké jsou příčiny? Může za to zejména dlouhá statická zátěž, špatný stereotyp kroku a nášlapu a také obecně nejznámější faktor, kterým je bezpochyby nošení nevhodné obuvi.

1. cvik: Uvolnění palce
Sedněte si, dejte si nohu přes nohu, abyste bez problému dosáhli na své prsty. Jednou rukou uchopte záprstní kloub palce a držte jeho pozici, druhou pomocí palce a ukazováku uchopte svůj palec. Palcem můžete následně viklat (ze strany na stranu), případně rotovat (ve směru své osy tam i zpět). Oba cviky provádějte přibližně 5 až 10 minut.

 Uvolnění palceUvolnění palceZdroj: Pro-nožky Original s.r.o.

2. cvik: Protažení přitahovače palce pomocí gumičky
Přitahovač palce je sval, který přitahuje palec směrem k ukazováku. A ten je právě při diagnóze vbočeného palce zkrácený, proto je třeba ho protáhnout. Posaďte se na židli, dejte chodidla k sobě a oba palce si k sobě přichyťte gumičkou. Poté nohy dávejte od sebe, přičemž gumička bude držet palce u sebe. Nechte u toho palce uvolněné a jemně přitahovače protahujte.

 Protažení přitahovače palce pomocí gumičkyProtažení přitahovače palce pomocí gumičkyZdroj: Pro-nožky Original s.r.o.

3. cvik: Aktivní odraz při chůzi
Nejběžnější funkcí palce je odraz. Projděte se pomalu naboso, případně v měkké obuvi po místnosti, přičemž se snažte aktivně a vědomě zapojit palec do odrazu při každém kroku. Trénujte to tak dlouho, dokud se aktivní odraz palce při chůzi pro vás nestane automatickým.

Na další cviky a jejich správné provedení si prohlédněte video přiložené v galerii.

A co takhle cvičit pasivně?
Ne vždy máte čas a chuť na cvičení, ale odpočinek si určitě dopřejete vždycky. Věděli jste, že můžete protahovat svá chodidla a svaly na nohou, aniž byste hnuli palcem? Stačí pár desítek minut denně nosit Adjustační ponožky a zanedlouho ucítíte zlepšení. Díky oddělovačům prstů protáhnou a uvolní vaše prsty, čímž výrazně sníží negativní dopady každodenní námahy na nohy v důsledku přetěžování nebo špatné, úzké a nekvalitní obuvi.

Adjustační ponožky fungující jako pomůcka při léčbě vbočeného palceAdjustační ponožky fungující jako pomůcka při léčbě vbočeného palceZdroj: Pro-nožky Original s.r.o.

Kromě vbočeného palce pomáhají ulevit od oteklých nohou, křečí nebo jiných deformit, jako je například plochonoží nebo kladívkové prsty. A to jak v rámci prevence, tak jako součást léčby.