134 854 dobrovolníků, 3 295 úklidů a 2 113 tun vysbíraného odpadu – takové je loňské skóre akce „Ukliďme Česko“. Tato čísla jsou důkazem toho, že lidem není stav přírody lhostejný, a také signalizují, že stále jsou mezi námi jedinci, kteří ještě nepochopili, že odpady do přírody rozhodně nepatří.

Vzniklý nepořádek tak každoročně pomáhají z přírody uklidit desítky tisíc dobrovolníků napříč Českem. Do akce se mohou zapojit celé firmy i veřejnost. Mohou si buď zorganizovat vlastní akci, nebo se přidat k úklidu, který si vyberou na interaktivní mapě na stránkách „Ukliďme Česko“. Letos je tento úklid naplánován na 6. dubna. Tentokrát budou hlavním tématem pneumatiky. Neznamená to však, že dobrovolníci budou odklízet jen pneumatiky, ty budou jen sčítat zvlášť při úklidu ostatního odpadu.

Úklid přírody po nezodpovědných jedincích není ale hlavním cílem projektu „Ukliďme Česko“.  Tím je snaha upozornit na vznikající černé skládky a na to, že s pohozenými odpady si příroda sama neporadí. Pořadatelé se také stále více zaměřují na předcházení vzniku nepořádku a s tím související osvětu. Na prevenci a osvětu sází i společnost EKO-KOM, která již od roku 1998 v ČR zajišťuje výuku na základních školách prostřednictvím vzdělávacího programu zabývajícího se tříděním a recyklací odpadů.

Zdroj: Asset Media

Vážíme si práce dobrovolníků, kteří každoročně pomáhají České republice od pohozených odpadů. S organizátory projektu sdílíme stejný cíl – upozornit na to, že odpad nepatří do přírody, ale musí se s ním správně nakládat. Česká republika má vybudovaný velmi komfortní systém sběru tříděných odpadů do barevných kontejnerů. Aktuálně mají lidé možnost třídit své odpady napříč celou republikou, k dispozici mají přes 400 000 nádob na tříděný odpad. Docházková vzdálenost k nim je v průměru jen 92 metrů,“ řekl Lukáš Grolmus z EKO-KOM. 

Kontejnerovou síť ještě v určitých lokalitách doplňuje sběr vytříděných odpadů do pytlů, sběrné dvory a výkupny surovin. Ročně se tak vytřídí a předá k recyklaci přes 800 tisíc tun obalových odpadů.